Jak pozbyć się tremy?

Istnieją skuteczne sposoby na pokonanie strachu, gdy musimy zaprezentować się przed większym, nieznanym gronem.

Iza (43) była zdruzgotana, gdy dowiedziała się, że firma wysyła ją na szkolenie. Osoby biorące w nim udział miały być wizytówką każdego oddziału. Wizja zaprezentowania się w gronie wielu nieznanych ludzi spędzała jej sen z powiek.

Uwierz w siebie. Trema jest czymś naturalnym i odczuwa ją większość z nas. Ale często atakuje tych, którzy nie wiedzą, o czym mówią. Jeśli znasz temat, na pewno sobie poradzisz. Przygotuj sobie wystąpienie, operując krótkimi zdaniami. Nie czytaj z kartki, ale miej pod ręką pomocny konspekt.

Reklama

Trening czyni mistrza. Warto przećwiczyć swoje wystąpienie przed lustrem lub przed rodziną. Możesz też powtarzać swój tekst, np. spacerując po parku. Gdy zaczniesz go wygłaszać przed prawdziwą publiką, Twój mózg przywoła miłe skojarzenia i łatwiej pokonasz lęk.

Bądź sobą. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie żartuj, jeśli nie masz tego w zwyczaju, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Staraj się mówić głośno, choć to trudne. Unikniesz próśb o powtórzenie i szybciej dobrniesz do końca.

Wśród słuchaczy znajdź jedną osobę i częściej zerkaj w jej kierunku; poczujesz się bezpieczniej.

Ważny image. Ubierz się stosownie do okazji. To nie jest dobry moment, by zakładać nowe szpilki. Zbyt wiele nowych bodźców może potęgować Twoje poczucie wyobcowania.

Trema nie taka zła Aż 58% ankietowanych przez CBOS uważa, że w zdobyciu pracy pomagają znajomości. Ale 24% stawia na cechy osobowości.

Wśród nich na I miejscu wymieniana jest zaradność (9%), a potem umiejętność zaprezentowania się (8%). Brak tremy i przebojowość są wyżej cenione niż pracowitość (5%), wytrwałość (4%) i komunikatywność. (3%).

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej