Jak powstrzymać napady złości?

Ciągle Cię oskarżają, że ranisz innych – mówisz bez ogródek, napadasz na najbliższych. Przeanalizuj swoje zachowanie.

Iza (37) dawno się tak nie pokłóciła z Adamem przy innych. Zarzucił jej, że na każdym kroku udowadnia swą wyższość, popisuje się wiedzą i kontaktami, a przed ludźmi robi z niego pośmiewisko. Izę zamurowało, w domu próbowała to wyjaśnić.

Najpierw pomyśl

Naucz się konstruktywnej krytyki. W sytuacji konfliktowej „za i przeciw” przedstaw w przyjaznej formie. Przecież chodzi o bliską Ci osobę, więc warto zdobyć się na taki wysiłek. Dbaj o formy grzecznościowe – bez względu na wiek i stopień pokrewieństwa. Nie szukaj winnych, ale wyjścia z kłopotów. Gdy dotyczą one finansów, nie mów: „Za dużo wydajesz!”, ale: „Powinniśmy ograniczyć wydatki”.

Nić porozumienia

Reklama

Gdy emocje opadną, wróć do sytuacji. Unikaj: „bo Ty zawsze…” Skoncentruj się na ostatnim zajściu. Szukaj dialogu. Powiedz: „Nie wiem, jak mam przedstawiać swoje argumenty, żeby Ciebie nie bolały”. Mów o swoich uczuciach, że Ci przykro, że nie znajdujesz porozumienia. Nie atakuj słowami: „bo Ty wszystko bierzesz do siebie”.

Czasem odpuść

Bądź wyrozumiała. Może rzeczywiście jesteś zbyt obcesowa? Każdy z nas ma inną wrażliwość. Wiedząc, że masz do czynienia z osobą mniej podatną na krytykę, nie zawsze trzeba ją hartować. W sprawach błahych odpuszczaj. Lepiej umyć pozostawiony gdzieś kubek niż wytykać bałaganiarstwo. Tym bardziej gdy takie zachowanie nie jest nagminne, wynika z roztargnienia.

Bądź czujna

Pamiętaj, że im mniejsze poczucie wartości, tym dotkliwiej bolą nas wszelkie krytyczne uwagi. Odzywają się echa niepewności wyniesione z rodzinnego domu.

Uważaj też z żartami. To, co Tobie wydaje się śmieszne, przewrażliwiona na swoim punkcie osoba może odebrać jako formę upokorzenia.

Czy wiedziemy spokojne, szczęśliwe życie? Większość Polaków pytanych przez CBOS (51%) nie zalicza się ani do jednoznacznie szczęśliwych, ani do pechowych. Prawie dwie piąte (39%) uważa się za takich, którym szczęście sprzyja, a co dziesiąty (10%) sądzi, że na ogół ma w życiu pecha.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej