Jak porozumieć się z teściową, która...

Starasz się być miła i wyrozumiała, a mimo wszystko wciąż dochodzi między wami do sporów? Dzięki odpowiednio przeprowadzonej rozmowie, to może się zmienić!

Konflikty między teściową a synową są w naszym społeczeństwie czymś powszechnym. Jak się okazuje, dotyczą aż 59 procent rodzinnych nieporozumień! Aby je zażegnać i zapobiegać im w przyszłości, warto poznać ich przyczyny.

Weź sprawy w swoje ręce

Reklama

Matki łączy z synami bardzo silna emocjonalna więź. Gdy w ich wspólnym życiu pojawia się nowa kobieta, często (świadomie lub nieświadomie) stają się zazdrosne, zaborcze, nadopiekuńcze. Kluczem do rozwiązania tych nieporozumień jest umiejętność wczucia się w potrzeby i uczucia drugiej strony (czyli teściowej). Odłóż na chwilę swoje uprzedzenia, postaraj się wyciszyć i na spokojnie zastanowić nad obecną sytuacją.

Następnie przeprowadź szczerą, spokojną rozmowę, w trakcie której ustalicie z teściową granice swoich zachowań. Uwierz, że każdy, nawet największy, konflikt można załagodzić!

...wie wszystko lepiej

Moja teściowa stale krytykuje wszystko, co robię: źle marynuję warzywa, źle planuje swój czas, źle dysponuję budżetem domowym... Irytuje mnie, gdy ciągle mówi: „powinnaś”, „ja nigdy tak nie robię, bo lepiej jest...”. Daje mi do zrozumienia, że jestem kiepską gospodynią.

Beata Z. (38 lat)

Spróbuj wysłuchać tego, co ma do powiedzenia teściowa. Może jej zachowanie wynika tylko z troski o was? Zastanów się nad tym, z których wskazówek mogłabyś skorzystać, a kiedy wolisz działać w swój sposób. I tak na przykład nie zgadzaj się, aby wtrącała się do domowego budżetu.

Odpowiedz grzecznie: „Dziękuję za podpowiedzi, ale w kwestiach materialnych wolę zdać się na własny rozsądek”. Bądź jednak otwarta na inne porady, nie irytuj się, gdy teściowa podpowiada ci, jak przyprawić mięso.

Może akurat się w czymś zgodzicie i będzie to podstawa do wspólnego działania.

...ciągle się wtrąca w wasze życie

Od kilku lat mieszkam pod wspólnym dachem z moją teściową i od początku mam dosyć jej wścibstwa. Wszystko musi widzieć, słyszeć, chce, żebyśmy jej o wszystkim mówili. A jeśli brakuje jej jakiś informacji, wypytuje o nie nasze dzieci.

Zdaję sobie sprawę z tego, że odbija się to na naszym rodzinnym życiu – stałam się bardzo wybuchowa i coraz częściej bywam niemiła dla dzieci i męża.

Weronika K. (37 lat)

Co na to psycholog?

W tej sytuacji koniecznie porozmawiaj z mężem. Może sobie nie zdawać sprawy z tego, co czujesz. Ważne, abyś w swoich dalszych działaniach miała jego wsparcie. To on powinien zacząć rozmowę z matką.

Warto, abyście najpierw sami postawili sobie granice prywatności. Powiedzcie teściowej spokojnie, że są sprawy, o których nie macie ochoty mówić. Przekażcie jej, że chcecie zachować prywatność i czujecie się niezręcznie, gdy o wszystko was pyta.

Aby nie czuła się odrzucona, podkreślcie, że jesteście jej wdzięczni za troskę, jest ona dla was waż na, ale zwyczajnie potrzebujecie więcej intymności. Jeśli będzie to konieczne, powtarzajcie taką rozmowę często.

...jest zazdrosna

Tuż po naszym ślubie teściowa stała się zaborcza. Ciągle żali się, że mój mąż poświęca jej zbyt mało czasu. Chce, aby konsultował z nią nasze plany urlopowe, większe wydatki, a nawet dopytuje o małżeńskie sprzeczki. Irytuje mnie!

Bożena S. (26 lat)

Co na to psycholog?

Przede wszystkim uświadom swojemu mężowi, co czujesz w związku z tą sytuacją. Wystarczy, że powiesz: „Jest mi przykro, gdy zamiast mnie, w naszych wspólnych sprawach radzisz się mamy.

Czuję, że w ten sposób oddalamy się od siebie”. Wiele zależy od tego, jaką postawę przyjmie mąż - to on powinien przeciąć tę emocjonalną pępowinę. Ty, chociaż to trudne, postaraj się przybrać pojednawczy ton. Teściowa jest nadopiekuńcza, bo kocha syna.

...za bardzo rozpieszcza wnuki

Nie znoszę, gdy teściowa pozwala dzieciom na to, czego ja im zakazuję. Wydaje się być głucha na moje prośby. Za każdym razem, gdy dzieci spotykają babcię, dostają mnóstwo słodyczy, jedzą „śmieciowe” jedzenie i mogą oglądać bajki godzinami. Ręce mi opadają, bo przecież na co dzień uczę ich zupełnie innych zachowań.

Małgosia Z. (41 lat)

Na początek weź pod uwagę fakt, że babcia kieruje się dobrymi intencjami. Uwielbia rozpieszczać wnuki. Oczywiście to nie usprawiedliwia tego, że ignoruje twoje prośby. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Jeśli dziecko jest u babci tylko czasami, warto po prostu odpuścić. Nie musisz martwić się, że nabierze złych nawyków – wystarczy wyjaśnić mu, że inne zasady panują w obu domach.

Gdy babcia widzi wnuczka raz na jakiś czas, jest stęskniona i chce spełnić wszystkie jego zachcianki. Jeśli mieszkacie razem lub babcia opiekuje się dzieckiem, powinnaś spokojnie wyjaśnić teściowej, że wasze różne zdania źle wpływają na rozwój dziecka, dezorientują je. Na koniec ustal- cie kwestie priorytetowe – np. nie ma słody- czy przed obiadem, a zabawa jest dopiero po odrobieniu lekcji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Naj

Zobacz również