Jak pomóc samotnej córce?

Moja córka skończyła studia i znalazła pracę. Nie ma jednak chłopaka i to chyba bardzo ją przygnębia. Po powrocie z pracy nigdzie nie wychodzi. Przestała też o siebie dbać. Widzę, że cierpi, ale nie chce mnie posłuchać i zmienić swojego postępowania. Jak jej pomóc? Katarzyna (50) z Iławy.

Maria Juzwa: Pani Katarzyno, córka ma powody, aby cieszyć się życiem. Ukończyła studia, znalazła pracę, ma Pani miłość. Brak chłopaka to tylko jeden z możliwych powodów jej obniżonego nastroju.

Reklama

Radzę z nią porozmawiać, zapytać, co ją gnębi. Otwarcie powiedzieć, że martwi się Pani o nią, bo widzi, że jest ciągle smutna. Najbardziej niepokojący jest fakt, że córka przestała dbać o siebie. Może to bowiem wskazywać na rozwijającą się depresję. Warto jej podpowiedzieć, aby skorzystała z wizyty w poradni zdrowia psychicznego.

Jeżeli odmówi, to radzę skontaktować się z jej przyjaciółką lub najbliższą koleżanką. Może ona spróbuje namówić Pani córkę na terapię. Gdyby i to się nie powiodło, to Pani sama powinna wybrać się do psychologa, aby nauczyć się, jak postępować z osobą w depresji.

Tymczasem radzę dużo rozmawiać z córką. I to nie tylko o tym, jak jej minął dzień, ale też o jej marzeniach, zainteresowaniach. Podsuwać jej ciekawe lektury, zapraszać do domu rodzinę i znajomych, wyciągać córkę na spacery, do kina. Nie wolno pozwolić, aby ciągle siedziała w domu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej