Jak pomóc dziecku przeżyć rozwód rodziców

Syn z synową się rozwodzą. Nie chcą słyszeć o pogodzeniu się. Żal mi 8-letniej wnuczki, która bardzo przeżywa ich rozstanie. Widzę jej nieszczęśliwą minę, gdy rodzice się kłócą i nawzajem obwiniają. Jak pomóc małej? Jak jej wytłumaczyć, że w życiu tak się zdarza? Alina (60) z Brodnicy

Olga Markowska: Pani Alino, rozwód to trudna sytuacja dla całej rodziny, a zwłaszcza dla dzieci. Rodzice skupieni na własnych emocjach często, niestety, zapominają o tym, co czuje dziecko. A ono jest zdezorientowane i przestraszone, często obwinia siebie za rozwód rodziców.

Aby pomóc wnuczce, należy dużo z nią rozmawiać. Proszę zapewnić dziewczynkę, że obydwoje rodzice nadal ją kochają i z żadnym z nich nie straci kontaktu. Warto porozmawiać także z synem i z synową. Podpowiedzieć im, aby unikali kłótni w obecności córki. Powinni też wspólnie zastanowić się, jak będzie wyglądała opieka nad nią, i wyjaśnić to małej.

Reklama

Zdarza się, że rozwodzący się małżonkowie nie potrafią już ze sobą spokojnie rozmawiać. Kierują się emocjami i trudno im zachować zdrowy rozsądek. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc mediatora, który wysłucha racji obu stron i pomoże ustalić zasady opieki nad dzieckiem.

Listy mediatorów prowadzone są przez prezesów sądów okręgowych. Można je znaleźć też na stronie Polskiego Centrum Mediacji: www.mediator.org.pl.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Czujesz, że życie ci ucieka, a ty nie spełniłaś marzeń? To objaw kryzysu wieku średniego. Przy odrobinie wysiłku pokonasz go, a nawet przekujesz w sukces. więcej