Jak pogodzić skłócone rodzeństwo?

Mój mąż rok temu pokłócił się ze swoją siostrą o spadek po rodzicach. Od tej pory nie rozmawiają ze sobą. Wielokrotnie próbowałam wpłynąć zarówno na niego, jak i na nią, żeby się pogodzili, ale nic z tego nie wyszło. Za kilka miesięcy nasz syn się żeni. Gdy pokazał ojcu listę gości, na której oczywiście była także jego ciotka z mężem, usłyszał: „Mowy nie ma, żeby ona przyszła!”. Jak rozwiązać ten problem, aby ślub syna obył się bez niepotrzebnego napięcia? Ewa z Grójca

Aby pogodzić rodzeństwo, trzeba przede wszystkim poznać przyczynę konfliktu. Spadek prawdopodobnie jest tylko pretekstem (w przeciwnym razie i Pani czułaby niechęć do szwagierki), a w rzeczywistości chodzi o jakieś zadawnione, niewypowiedziane pretensje i żale, które znalazły ujście w walce o schedę. Dlatego warto porozmawiać z każdym z nich z osobna, wysłuchać, co mają do powiedzenia.

Reklama

Kiedy już zrozumie Pani przyczynę tak długo trwającej niechęci, przyjdzie czas na próbę jej przełamania. Proponuję zorganizować spotkanie z Pani udziałem (koniecznie na neutralnym gruncie, np. w restauracji), gdzie rodzeństwo będzie mogło wyjaśnić sobie nieporozumienia.

Jeśli obie strony będą miały poczucie, że stara się Pani zrozumieć ich racje, nie bagatelizuje problemu i nie zmusza nikogo do ustąpienia, powinny zgodzić się przyjąć pomoc i zaakceptować Panią w roli rozjemcy.

Przestrzegałabym jednak przed próbą konfrontacji na siłę lub oszustwem (gdy np. szwagierka nie będzie wiedziała, że jej brat też jest zaproszony na spotkanie). W ten sposób stanie się Pani stroną w konflikcie. I mąż, i jego siostra będą wtedy mieli do Pani pretensje, co ani nie rozwiąże problemu, ani nie uzdrowi atmosfery.

Jeśli spotkanie nie przyniesie efektów, albo gdy w ogóle do niego nie dojdzie, proponuję zachować obiektywizm i dystans do sytuacji. Jedyną niewielką manipulacją, na którą może sobie Pani pozwolić, jest przypominanie, zarówno mężowi, jak i jego siostrze, że czeka Was wspaniała rodzinna uroczystość. Być może obudzi to w nich refleksję, że są takie chwile w życiu, które warto celebrować wspólnie z najbliższymi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również