Jak pogodzić siostry

Nasze córki były kiedyś bardzo zżyte. Niestety, od dwóch lat nie rozmawiają ze sobą, bo pokłóciły się o jakieś głupstwo. Widują się tylko na rodzinnych uroczystościach z okazji świąt czy imienin moich lub męża. Jak je przekonać, że powinny zapomnieć o tym, co było i zacząć normalnie ze sobą rozmawiać? Przecież są siostrami…Agata (66) z Garwolina.

Reklama

Maria Juzwa: Pani Agato, warto porozmawiać z córkami i spróbować je pogodzić. Na początek proponuję spotkać się z każdą osobno, aby nie zakończyło się to kolejną kłótnią. Roli negocjatorów możecie podjąć się obydwoje z mężem. Nie zapominajcie jednak, że Wasze córki są już dorosłymi kobietami, a nie dziećmi. Nie należy więc ich pouczać ani na nie krzyczeć.

Wysłuchajcie uważnie i spokojnie tego, co każda z nich będzie miała do powiedzenia. Nie bagatelizujcie zarzutów żadnej z córek pod adresem siostry. Okażcie zrozumienie i współczucie.

W rozmowie warto uświadomić im korzyści, jakie mogłyby czerpać, gdyby, tak jak dawniej, były dla siebie przyjaciółkami. Jeśli córki zgodzą się na wspólną rozmowę, zaproponujcie, aby najpierw wyjaśniły sobie sprawę, która kiedyś je poróżniła.

Dopilnujcie też, aby w czasie dyskusji przestrzegały podstawowej zasady, że jedna osoba mówi, a druga słucha i czeka, aż jej przedmówczyni skończy. Jeśli się do niej nie zastosują, znów dojdą do głosu dawne pretensje i żale, które mogą doprowadzić do wybuchu złości i nie uda się zażegnać konfliktu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej