Jak nauczyć się ufać innym?

Czasem chciałabym komuś się zwierzyć, poprosić o pomoc, ale nie umiem. Boję się, że zostanę wyśmiana albo obgadana. Jak być bardziej ufną? Bogusława z Kielc

Warto spytać siebie: dlaczego nie ufam? Brak wiary w ludzi wynika albo z przekazanej w dzieciństwie informacji, że inni tylko czyhają, by zrobić nam krzywdę, albo z naszych własnych przeżyć. W tym drugim przypadku dobrze jest przeanalizować sytuację, której ciężar dźwigamy, i zastanowić się, jak inaczej, lepiej można było ją rozwiązać.

Jeśli nie przypomina sobie Pani doświadczenia, które zaburzyło zaufanie do świata, zachęcam, by spróbować odciąć się od wyniesionych z rodzinnego domu toksycznych przestróg. Proponuję wybrać osobę, która wydaje się Pani najżyczliwsza i poprosić ją o drobną przysługę. Potem proszę zastanowić się, jakie uczucia wiązały się z tą prośbą. Czy bardzo trudno było ją wyrazić? A może wcale nie aż tak bardzo i spróbuje Pani powtórzyć próbę?

Reklama

Zachęcam, by nie zamykać się na innych i aktywnie uczestniczyć w życiu otoczenia. Gdy koleżanka ma problem, warto spytać: „Chcesz pogadać?”. W ten sposób przećwiczy Pani rolę słuchacza, zanim wejdzie w rolę narratora.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również