Jak nauczyć się odpoczywać?

Nie potrafię odpoczywać. Nawet jeśli nie mam nic do roboty, to zawsze coś sobie znajdę. W rezultacie nigdy nie jestem wypoczęta, nawet w weekendy. Ludmiła z woj. podlaskiego

Na weekendy proponuję chować zegarek do szuflady. Na dwa dni w tygodniu, albo choćby jeden, warto zrezygnować z reżimu czasowego. Nie mogąc kontrolować czasu, przestanie się Pani spieszyć, a to pozwoli się odprężyć. Proszę zakazać sobie narzekania i unikać narzekających znajomych.

A jeśli to niemożliwe, proponuję spróbować się wyłączyć i zamiast słuchać ich biadolenia, myśleć o czymś przyjemnym. Nie da się odpocząć, jeśli bezustannie, czy to na głos, czy w myślach, roztrząsamy jakieś problemy. Warto czasem pobyć sam na sam ze sobą. Ale nie w domu, sprzątając i gotując, lecz np. w parku. Dobrze jest też pozwolić sobie na wyłączenie myślenia i skupienie się tylko na odbieraniu bodźców, np. patrzenie w niebo, upajanie się zapachem kwiatów, słuchanie śpiewu ptaków.

Reklama

Naucz się wykorzystywać na odpoczynek każdą chwilę. Wracając z pracy, zamiast myśleć o obowiązkach, które czekają na ciebie w domu, spróbuj się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu – to najprostsza technika relaksacyjna, możliwa do zastosowania nawet w zatłoczonym autobusie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej