Jak konsekwentnie dążyć do celu?

Nieważne, ile masz lat! Na każdym etapie życia podstawą zmiany jest konsekwencja w dążeniu do celu.

Dziś przechodziłaś obok placu, gdzie kandydaci na kierowców ćwiczą manewry. Z zaskoczeniem zauważyłaś za kierownicą jednej z „elek” panią w twoim wieku. „Że też jej się chce” – pomyślałaś mimo woli, lecz w głębi serca pozazdrościłaś kursantce odwagi. Ty też marzyłaś o zrobieniu prawa jazdy, ale najpierw były dzieci, potem praca, a teraz… 

„Nie wygłupiaj się” – słyszysz, niezależnie od tego, czy chodzi o kurs jazdy, angielskiego (oj, przydałby ci się w pracy), czy pływania. Zawsze, gdy odczuwasz potrzebę nauczenia się czegoś nowego, odzywają się jacyś malkontenci i wmawiają ci, że  „w twoim wieku” to ani pamięć już nie ta co dawniej, ani zdolności. 

Reklama

Co gorsza, wierzysz im i sama sobie powtarzasz, że nie warto, że nie ma sensu, że…

Hola, hola! Niby dlaczego ma ci się nie udać? Twój wiek nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się wola zmiany i konsekwencja w dążeniu do celu.

Sprecyzuj powody, dla których chcesz osiągnąć swój cel. Im bardziej będą konkretne, tym lepiej. Prawo jazdy – masz dość komunikacji miejskiej i… fochów męża; zresztą na samochód ty też zarobiłaś, a tylko on nim jeździ.

Nauka języka – bo zawsze chciałaś oglądać seriale angielskie bez lektora. Odchudzanie – bo chcesz włożyć dżinsy rurki! Jeśli twój cel wydaje się zbyt trudny, nie porzucaj go, lecz podziel na etapy.

Nie zakładaj, że schudniesz pięć kilo w miesiąc, ale już w pół roku – czemu nie? Jak najczęściej myśl o ostatecznym efekcie, o tym, co się zmieni w twoim życiu po osiągnięciu celu.

Wyobrażaj sobie samodzielne przejażdżki autem, miny koleżanek, gdy cię zobaczą za kierownicą. Pomyśl, o ile skuteczniejsze będzie odchudzanie, jeśli podszkolisz się w pływaniu.

Myśl pozytywnie – to podstawa! Uważaj nie tylko na to, co jesz, ale także na to, co myślisz. Z twojej głowy muszą zniknąć zdania typu: „To dla mnie za trudne”, „Nie uda mi się”. Takie myśli odbierają ci energię, zmniejszają motywację.

Swoich planów nie trzymaj w tajemnicy, opowiedz o nich bliskim. Po pierwsze, może ci być potrzebne ich wsparcie, po drugie – trudniej będzie się wycofać, bo to, co wypowiedziane, jest obiecane.

Nie słuchaj rad, które działają na ciebie demobilizująco. Ucinaj uwagi dotyczące twojego wieku i możliwości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również