Jak dbać o lepsze relacje w rodzinie

Latem częściej spędzasz czas z bliskimi? Wykorzystaj to na budowanie bliskości i wyjaśnienie nieporozumień.

Na co dzień rzadziej widujesz się z rodzeństwem, rodzicami, wujostwem. Zajęta domem i pracą skupiasz się głównie na dzieciach i mężu.

A przecież każda więź wymaga starania, aby nie stracić tego wyjątkowego kontaktu, jaki mają członkowie kochającej się rodziny. Wakacje, podczas których często zapominasz o codziennych obowiązkach, są dobrym czasem, by odkryć się na nowo.

Reklama

Nawet, jeśli dzielą was konflikty, dzięki prostym strategiom uda się je pokonać i... świetnie razem wypocząć!

Bawcie się razem – twórzcie nowe dobre wspomnienia

Razem spędzacie w tym roku urlop na działce? Skupcie się na tym, co lubicie robić wspólnie. Grać w piłkę, w karty, muzykować przy ognisku? To pomoże wam doskonale wypocząć, a do tego wzmocnić więź.

Radość pomoże wam się zbliżyć

Chodzi nie tylko o relaks, ale i o tworzenie dobrych wspomnień, do których można się będzie w przyszłości odwołać. Zaczniecie myśleć o sobie cieplej, a to sprawi, że łatwiej wam będzie rozwiązywać konflikty, jeśli się pojawią.

To jest dobre rozwiązanie:

Postaw na rozrywki, które łączą pokolenia. Jeśli twoje dziecko jest zbuntowanym nastolatkiem, dotarcie do niego może ci ułatwić wspólna gra, np. w siatkówkę. Jest duża szansa, że przestanie widzieć w rodzicach czy dziad- kach tylko tych, którzy się czepiają i wymagają.

Odkryjcie siebie na nowo

Nawet wśród bliskich nie wiemy o sobie wszystkiego, a zawężone widzenie jest przyczyną konfliktów.

Myślimy o kuzynce – że leniwa, a nastoletni siostrzeniec drażni upodobaniem do głośnej muzyki. Takie etykietki są bardzo ograniczające. Spróbuj przełamać schemat i pozbyć się uprzedzeń.

Doceniajcie swoich bliskich

Podczas spotkań przejmij inicjatywę i np. poproś kuzynkę o pomoc w porządkach, a siostrzeńca, by wprowadził cię w świat muzyki. Gdy dostrzeżesz ich zalety oraz pasje i gdy im o tym powiesz, rozbudzisz wzajemną sympatię. To pomoże zacieśnić więzi.

To jest dobre rozwiązanie:

Gdy pojawi się konflikt, zobacz go w innym świetle. W rodzinie zdarzają się kłótnie, które dzielą ją na obozy. Jesteś w jednym z nich? Wyobraź sobie, że stoisz po drugiej stronie. Będzie ci łatwiej dążyć do zgody.

Słuchajcie się nawzajem, zdobądźcie się na szczerość

Jeśli między wami zaległy niewyjaśnione sprawy, warto wykorzystać wakacje, by naprawić stosunki. Gdy twoim bliskim trudno jest zacząć mówić, zrób pierwszy krok. Nie oskarżaj, powiedz, co czujesz i że żałujesz, iż wasze relacje nie są już tak dobre. To powinno ich skłonić do mówienia.

Skupiajcie się na faktach

Rozrachunkowe rozmowy wywołują dużo emocji. Jeśli boisz się, że możecie stracić panowanie nad sobą, zaproponuj, by każde z was napisało list, w którym przedstawi własną wersję wydarzeń. Odkrycie prawdy i wspólne przeprosiny ułatwią zgodę.

To jest dobre rozwiązanie:

Gdy trudno wam się porozumieć, wyciągnij stare albumy lub odwołaj się do wspomnień! Powrót do wspólnej dobrej przeszłości, gdy relacje między wami były dużo bliższe, pomoże przełamać lody i przypomnieć sobie, że tak naprawdę jesteście kochającą się rodziną.

Wspominanie dawnych wspólnie spędzonych chwil i trochę śmiechu z tamtych przeżyć łagodzi napięcia i otwiera na głębszą, konstruktywną rozmowę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Naj

Zobacz również