Jak być mądrą babcią?

To oczywiste, że chcesz dać wnukom wszystko, co najlepsze. Dowiedz się, co robić i jakich błędów nie popełniać, żeby lubiły spędzać z Tobą czas.

Babcia to jedyna w życiu rola, kiedy możemy kochać, a jednocześnie nie czuć się odpowiedzialnym. Do „obowiązków” babci należy głównie: przytulanie, rozpieszczanie, zabawa, przynoszenie smakołyków, pomoc w realizacji marzeń. Warto jednak wiedzieć nie tylko CO robić, ale i JAK.

1. Staraj się poznać zainteresowania wnuka

Reklama

Dzieci zadają dużo pytań i oczekują, że ich ukochana babcia zna odpowiedź na wszystkie. A więc odświeżaj i pogłębiaj swoje wiadomości i nie bój się nowinek. Dowiedz się, jakiej muzyki słucha wnuk, jakie ogląda filmy, w jakie gry gra (nasza rubryka „Bądź na czasie” na pewno ci w tym pomoże). Nie muszą ci się podobać, ale możesz je poznać.

Jest i druga strona medalu – jeśli nie rozumiesz, na czym polega pasja wnuka, poproś by ci wyjaśnił. Będzie dumny, że może czegoś nauczyć kogoś dorosłego. Bądź dla dziecka atrakcyjnym partnerem do rozmów. Jednak uważaj, aby nie przesadzić: pewien dystans między babcią a dzieckiem powinien być zachowany. Nie musisz grać z wnuczką w klasy czy wdrapywać się na drzewo.

2. Bądź ciepła i pogodna

Nawet jeśli kiepsko się czujesz, spotykając się z wnukiem nie opowiadaj o zmęczeniu czy bolących stawach. Pamiętaj, że maluch wszystko bierze dosłownie. Dla niego twoje „takie sobie, zwyczajne” narzekanie może stać się prawdziwym problemem.

3. Nie zdradzaj tajemnic

Czasem o pierwszej miłości czy problemach z koleżanką z ławki łatwiej powiedzieć babci niż mamie. Ale dziecko musi wiedzieć, że może mieć do ciebie zaufanie i nigdy go nie zdradzisz. Jeśli jednak wnuk lub wnuczka zwierzą ci się z problemu, który wymaga interwencji dorosłych (np. prześladowanie przez kolegów w szkole, próbowanie narkotyków itp.), nie możesz tego tak zostawić.

Postaraj się namówić dziecko, żeby opowiedziało o tej sytuacji rodzicom. Koniecznie zaoferuj mu wsparcie – np. zaproponuj, że będziesz obecna przy rozmowie z rodzicami.

4. Dużo opowiadaj

Dzieci uwielbiają opowieści, a nikt nie opowiada tak, jak babcia. Nie muszą to być bajki o księżniczkach i rycerzach. Opowiedz wnukom historie z czasów, gdy byłaś mała. Pokazuj stare, rodzinne zdjęcia. Stwórzcie drzewo genealogiczne lub komiks o rodzinie.

5. Nie przesadź z okazywaniem dumy i troski

Bardzo chcesz pochwalić się sąsiadce, jak pięknie śpiewa twój wnuk? Opowiedz jej o tym, gdy się spotkacie (same, bez wnuka) lub pokaż nagranie z występu. Nie zmuszaj wnuka do publicznych pokazów przed sąsiadami, bo to może być dla niego krępujące!

Podobnie jak twoja troska – poprawianie szalika czy czapki przy kolegach lub przypominanie, by to zrobił, też może być powodem do wstydu. Nikt nie lubi, gdy publicznie podkreśla się jego niedoskonałości czy błędy.

6. Zawsze doceniaj osiągnięcia

Postaraj się być uważna i dostrzegać wszystkie osiągnięcia dziecka, nawet te najmniejsze. Idźcie na lody, bo wnuk nauczył się wymawiać wyraźne „R” albo już nie boi się wejść na drabinkę. Zauważ, gdy sam stara się zawiązać buty. Nie ma osiągnięć ważnych i nieważnych – każde warto docenić.

Dobry pomysł: nazywamy emocje

Potrzebne: ● kolorowe nakrętki od plastikowych butelek (kilka sztuk) ● naklejki – ruchome oczka (sklep papierniczy, ok. 2,5 zł) ● czarny flamaster

Przygotowanie: Razem z dzieckiem wybierz kilka kolorowych nakrętek od plastikowych butelek. Wspólnie naklejcie im oczka. Następnie porozmawiaj z dzieckiem o emocjach. Poproś, by pokazało, jaką minę robi, gdy jest złe, wesołe, przestraszone itp. Postarajcie się je odtworzyć za pomocą flamastra na nakrętkach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

100 rad

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej