Jak być aktywnym na emeryturze

Życie na emeryturze nie musi być nudne. Podpowiadamy, jak dobrze wykorzystać wolny czas.

Reklama

Jeszcze do niedawna jesień życia kojarzyła się z długimi godzinami spędzanymi przed telewizorem lub codzienną opieką nad wnukami. Jednak coraz więcej starszych ludzi wyłamuje się z tego schematu, dzięki czemu dłużej udaje im się zachować pogodę ducha.  

Pomocny internet

Niektórzy seniorzy są przekonani, że elektroniczne gadżety to domena ludzi młodych, dlatego sami nie próbują nawet nauczyć się ich obsługi. To błąd, ponieważ komputer, tablet czy telefon komórkowy z dostępem do internetu mogą stać się prawdziwym oknem na świat.

Szczególnie intuicyjne w obsłudze są sprzęty wyposażone w ekrany dotykowe. W wirtualnej sieci możemy w kilka sekund odnaleźć tekst piosenki sprzed lat, odnowić kontakt z przyjaciółmi ze szkoły, umówić wizytę u lekarza, opłacić rachunki czy obejrzeć odcinek serialu, który przegapiliśmy w telewizji.

Internet umożliwia nam również darmowe wideorozmowy, dzięki czemu możemy być w stałym kontakcie z bliskimi, nawet jeśli mieszkają na drugim końcu świata. Warto zatem poprosić syna czy wnuczkę, by wytłumaczyli nam, jak korzystać z tego typu urządzeń.

Darmowe kursy komputerowe dla seniorów są także organizowane przez urzędy miasta, biblioteki, uniwersytety, domy kultury i różnego rodzaju fundacje oraz stowarzyszenia.

Jeśli lubimy czytać, ale mały rozmiar czcionki w książkach sprawia, że szybko zaczynają boleć nas oczy, dobrym rozwiązaniem będzie kupno czytnika ebooków. Można w nim bowiem ustawić komfortowy dla nas krój i wielkość czcionki. Poza tym elektroniczne książki są zazwyczaj tańsze niż ich papierowe wersje, a w jednym niewielkim urządzeniu można zmieścić setki lub tysiące tomów.

Ruch to młodość

Nawet, jeśli dotychczas prowadziliśmy siedzący tryb życia, warto to zmienić. Bez względu na stan zdrowia zalecane są długie spacery na świeżym powietrzu, szczególnie w parku czy w lesie. Od kilku lat modny jest nordic walking, który polega na dość energicznym chodzeniu z użyciem specjalnych kijków.

Sport ten jest lubiany przez seniorów, ponieważ dzięki podparciu łatwiej uniknąć kontuzji. Poza tym powstaje coraz więcej grup, dzięki którym można uprawiać nordic walking w towarzystwie.

Jeśli dokuczają nam bóle kolan, idealnym pomysłem będzie jazda na rowerze tradycyjnym albo stacjonarnym. Dobroczynnie na całe ciało działa także pływanie oraz taniec i aerobik. Często w klubach sportowych, szkołach tańca lub domach kultury są prowadzone specjalne kursy dla seniorów, więc nie ma obaw, że poszczególne ruchy będą dla nas zbyt skomplikowane lub nie nadążymy za resztą grupy.

W profilaktyce i leczeniu osteoporozy, na którą często chorują kobiety po menopauzie, zaleca się wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem. Jednak zanim udamy się na siłownię lub kupimy ciężarki, by trenować z nimi w domu, skonsultujmy ten pomysł z lekarzem.

Jakikolwiek sport wybierzemy, pamiętajmy, że regularny wysiłek fizyczny nie tylko wzmacnia nasze ciało, ale poprawia też humor i łagodzi wiele dolegliwości. Sprawia również, że w razie upadku mamy większe szanse uniknąć zwichnięcia stawu lub złamania kości.

Na bieżąco z kulturą

Na emeryturze warto zadbać o to, by zachować w sprawności nie tylko ciało, ale także umysł. Dobrym ćwiczeniem dla naszego mózgu będzie rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy układanie puzzli. Lekarze zalecają też naukę języków obcych, która pomaga zapobiegać demencji.

Jeśli w najbliższej okolicy działa klub seniora, możemy sprawdzić, czy w jego ofercie nie ma interesujących nas kursów i warsztatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy nauczyły się rzeźbić w glinie albo poznały sztuczki, jak umiejętnie podkreślać swoją urodę. Często organizuje się tam również potańcówki z muzyką sprzed lat.

Wiele placówek kulturalnych, takich jak kina czy teatry, oferuje tańsze bilety dla seniorów na seanse odbywające się w godzinach okołopołudniowych w dni robocze.

akw

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Świat Seriali

Zobacz również

  • Już w przedszkolu wkraczamy na arenę walki o władzę. Wszędzie spotykamy potencjalnych sojuszników, osoby neutralne i wrogów. Aby w tej grze przeforsować własne interesy, musimy nauczyć się reguł... więcej