Jak bronić się przed złośliwością?

Kolega z pracy wybrał sobie mnie jako cel swoich żartów. Gdy spotykamy się w pokoju socjalnym albo na zebraniach zespołu, pozwala sobie na złośliwe uwagi pod moim adresem. Zupełnie nie wiem, jak na nie reagować - martwi się Aldona z Kielc.

Warto przećwiczyć kilka grzecznych, ale stanowczych zdań, które mogą być odpowiedziami na żarty kolegi. Ważne, by być przygotowaną na różne zaczepki, co nie będzie bardzo trudne, bo złośliwcy zwykle mają ograniczony repertuar uwag.

Reklama

Proszę jednak wystrzegać się złośliwości, ironii czy inwektyw, bo mogą sprawić, że ataki się nasilą. Słysząc przykre lub nieprawdziwe uwagi pod swoim adresem, proszę spojrzeć w oczy prześladowcy i spokojnie spytać: „Naprawdę tak o mnie myślisz?” albo: „Czy dobrze zrozumiałam, że twoim zdaniem…”.

Jeśli zrobi to Pani przy innych, nie tylko zbije kolegę z tropu, ale także zyska szacunek. Gdyby sytuacja się powtórzyła, wtedy najlepiej powiedzieć krótko: „Proszę przestać mnie atakować!”. Dobrą odpowiedzią na złośliwości są żarty, bo pokazują, że ma Pani do siebie dystans.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej