Innym się udaje, tylko mnie szczęście omija...

Moje dwie przyjaciółki uważają, że ciągle narzekam na swój los. Łatwo im mówić, bo mają udane życie. Ich mężowie świetnie zarabiają, dzieci skończyły studia. Moja córka też wprawdzie jest magistrem historii, ale nie zarabia zbyt dobrze. Musimy jej pomagać, aby wnukom niczego nie brakowało. Skąd miałabym brać pieniądze na zagraniczne wojaże, na jakie jeżdżą moje przyjaciółki? Zazdroszczę im radości życia, ale sama nie bardzo mam z czego się cieszyć - narzeka Agata (51) z Płocka.

Olga Markowska, psycholog: Pani Agato, nie jest Pani odosobniona w swoim podejściu do życia. Wiele osób myśli podobnie jak Pani. Uważają, że gdyby były ładniejsze, bogatsze czy szczuplejsze, to czułyby się szczęśliwe. Ale poczucie szczęścia nie wiąże się z bogactwem, urodą czy sławą. Ono tkwi w nas. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć ludzi, którzy mają sławę i pieniądze, a mimo to nie czują się szczęśliwi.

Reklama

Aby cieszyć się życiem, musimy nauczyć się inaczej patrzeć na świat. Nie uzależniać szczęścia od zewnętrznych okoliczności. Proszę pomyśleć, jak często skupia się Pani na kłopotach, problemach i niedostatkach, a jak rzadko dostrzega miłe zdarzenia w swojej codzienności.

Aby zauważyć, że szczęście puka również do Pani drzwi, musi Pani nauczyć się doceniać to, co ma. Ma Pani wnuki, które na pewno kocha. Córka skończyła studia – to też powód do dumy i zadowolenia. Nie zarabia zbyt dużo, ale może praca daje jej satysfakcję…

Jeśli pomaganie finansowo córce jest dla Pani dużym obciążeniem, proszę z nią o tym porozmawiać. Powiedzieć, aby ona lub jej mąż postarali się dorobić do pensji albo ograniczyć wydatki. Bo Pani chciałaby inaczej wykorzystać pieniądze, które teraz im daje. Poczuciu szczęścia nie sprzyja też porównywanie się z innymi. Zawsze przecież znajdzie się ktoś, kto jest bogatszy, zgrabniejszy, dowcipniejszy. Jeśli nauczy się Pani budować szczęście w sobie, to brak pieniędzy na zagraniczne wojaże czy kłopoty finansowe córki nie pozbawią Pani radości życia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej