Granicę, za którą czyha uzależnienie od alkoholu, łatwo przekroczyć

Pomoc specjalisty jest absolutnie niezbędna, by uwalniając się od jednego nałogu, nie popaść w inny – hazard czy zakupoholizm.

Reklama

Zdaniem ekspertów najlepsze efekty daje łączenie pracy z terapeutą z zażywaniem leków. Które z nich wspomagają leczenie nałogu?

Naltrekson. Hamuje euforyzujące działanie alkoholu, dzięki czemu osoba uzależniona nie odczuwa już przyjemności z picia. Lek ten hamuje głód alkoholowy.

Nalmefen. Stosuje się go w celu redukcji szkód wywołanych przez alkohol, ponadto hamuje głód alkoholowy .

Akamprozat. Zmniejsza potrzebę picia alkoholu, łagodząc przykre symptomy odstawienne. Skuteczność leku jest jednak ograniczona, dlatego zażywanie go musi być zawsze wspierane psychoterapią.

Po powrocie z pracy popijam wino, by się odstresować. Robię to od dwóch lat. Czy jestem uzależniona?

Jeśli jest to jedyny sposób na odreagowanie stresu, to może być uzależnienie, zwłaszcza gdy pijesz codziennie. Przeprowadź prosty test – na kilka dni zupełnie odstaw alkohol. Brakuje Ci go, stres nie znika, czujesz się rozdrażniona? Jeśli tak, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Postaraj się robić coraz dłuższe przerwy, np. tygodniowe.

Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie funkcjonować bez alkoholu, zrób test stworzony przez specjalistów. Znajdziesz go w internecie na str. www.psychologia.net.pl. Jeśli test potwierdzi Twoje obawy, koniecznie zgłoś się do psychoterapeuty specjalizującego się w terapii uzależnień.

Mój ojciec pije. Kilka razy był na odwyku, nie pił przez rok, dwa. Potem wracał do nałogu. Czy alkoholizm jest nieuleczalny?

Niestety aż 70-80 proc. alkoholików po okresie abstynencji powraca do nałogu (takie są wyniki badania APETA Instytutu Psychologii Zdrowia).

By terapia dała efekty, trzeba ją dobrać dla Twojego taty indywidualnie. Musi obejmować nie tylko odtrucie organizmu, ale również długą psychoterapię. By Twój ojciec trwale zmienił swój stosunek do alkoholu, powinien przejść leczenie

wraz z całą rodziną (w pewien sposób ona też jest uzależniona).

Na czym polega metoda 12 kroków, uwalniająca od nałogu picia?

12 kroków to zbiór 12 zasad wypracowany przez Anonimowych Alkoholików. Osoba z tej wspólnoty nie może złamać żadnej z nich, a najważniejsza jest całkowita abstynencja. Ze względu jednak na częste nawroty metoda ma sporo przeciwników, bo zakłada przyznanie pełnej bezsilności alkoholika wobec uzależnienia.

Skoro zaś – jak twierdzą przeciwnicy tego podejścia – chory nie ma siły ani kontroli nad piciem, nie powinien dziwić fakt, że odrobina alkoholu może z powrotem wpędzić go w nałóg.

Czy oprócz programu AA są inne metody leczenia alkoholizmu? Jaka jest ich skuteczność?

Ostatnio pojawił się trend zwany redukcją szkód. Ta metoda terapii polega na stosowaniu farmakologii (podawaniu leków), co pozwala na ograniczenie spożycia alkoholu i tym samym zmniejsza szkody wywołane jego spożywaniem. Można w ten sposób u osoby uzależnionej zmniejszyć głód alkoholowy aż o 70 procent.

Pojawia się również trend picia kontrolowanego. Jest ono jednak bardzo trudne dla pacjentów i po niedługim czasie podejmują oni decyzję o rozpoczęciu terapii behawioralno-poznawczej przygotowującej do zachowywania abstynencji.

Od kilku lat mąż upija się w każdy piątek i sobotę. Mimo moich próśb nie potrafi sobie odmówić piwa czy wina. Czy to oznacza, że jest już uzależniony?

Niestety tak. Jeśli mąż nie potrafi przeżyć weekendu bez piwa czy innych napojów z procentami, prawdopodobnie jest alkoholikiem. Choroba przybiera różne formy. Bywają alkoholicy weekendowi, wakacyjni czy pijący alkohol codziennie do obiadu. To nie tylko uzależnienie od substancji chemicznej, ale też od stanu emocjonalnego.

Niektórzy sięgają po alkohol, bo nie radzą sobie z emocjami. Inni nie wyobrażają sobie przyjemności bez drinka. Twój mąż musi zrozumieć, dlaczego pije. A w tym może mu pomóc tylko terapeuta. Określi on, czy mąż pije ryzykownie, czy wpadł już w sidła nałogu i wymaga terapii.

Mąż rok temu wrócił z odwyku, ale znowu pije. Nie chce się już leczyć. Znęca się nade mną i dziećmi. Jak zmusić go, by zgłosił się na leczenie?

Jest taka możliwość i skorzystaj z niej jak najszybciej. Jeśli mąż odmawia terapii, złóż wniosek o przymusowe leczenie do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Sprawdzi ona, czy mąż jest uzależniony, i czy prowadzi to do rozkładu życia rodzinnego. Potem skieruje go na badanie do biegłego. Uwzględniając opinię fachowca, komisja złoży wniosek do sądu o umieszczenie męża w ośrodku odwykowym (na okres do 6 tygodni).

Po odwyku brat przestał pić, ale zaczął... grać w kasynie. Dlaczego?

Osoby mające skłonność do uzależnień często zastępują jeden nałóg innym. Trudne emocje, z którymi sobie nie radzą, muszą znaleźć ujście. „Uciekają” w narkomanię, lekomanię, hazard czy zakupoholizm, a drugi nałóg łagodzi objawy abstynencyjne pierwszego.

Namów brata do powrotu na terapię. Najprawdopodobniej potrzebuje on dalszej pracy nad kontrolą zachowań i pogłębianiem świadomości swojej choroby.

Jeśli sądzisz, że jesteś w grupie ryzyka, sprawdź to za pomocą testu CAGE

Nasz ekspert: dr Sławomir Wolniak, psychiatra z kliniki WOLMED

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej