Dziecko ma za dużo obowiązków

Od razu po rozpoczęciu roku szkolnego wnuczka zaczęła uczęszczać na liczne zajęcia pozalekcyjne. Rodzice wożą ją na angielski, francuski, tańce, tenis, pływanie. Wraca późno i dopiero wtedy odrabia lekcje. Nie ma czasu dla siebie ani na zabawę z rówieśnikami. Nawet w soboty i niedziele organizują jej zajęcia. Jak im wytłumaczyć, że za dużo od niej wymagają? Katarzyna (58) z Poznania.

Olga Markowska, psycholog: Pani Katarzyno, rodzice dziewczynki pragną zapewnić jej jak najlepszy start w dorosłe życie. Dlatego kładą tak duży nacisk na rozwój i wykształcenie córki. Zapominają jednak, jak słusznie Pani zauważyła, że dziecko potrzebuje także odpoczynku i zabawy z innymi dziećmi.

Reklama

Proponuję porozmawiać z nimi i uświadomić, że kontakty z rówieśnikami i zwykła zabawa nie są stratą czasu. Przeciwnie, uczą dziecko funkcjonowania w grupie, rozumienia innych ludzi. Rodzice powinni też pamiętać, że przeciążanie dziecka nadmiarem obowiązków szkodzi jego zdrowiu. Może doprowadzić do rozdrażnienia, nadpobudliwości, kłopotów z koncentracją, a nawet do depresji.

Proszę im poradzić, aby często rozmawiali z córką i uważnie obserwowali jej zachowanie. Jeśli zauważą, że dziewczynka jest apatyczna albo nadmiernie pobudzona, powinni dać jej więcej swobody. Nie musi już teraz zdobywać aż tylu umiejętności. Ma na to całe życie.

Dla jej rozwoju fizycznego i psychicznego lepsze będzie spędzanie czasu z rodzicami lub rówieśnikami na rowerowych wycieczkach, wspólnych zabawach, spacerach i rozmowach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również