Dorosła córka ma kłopoty. Co robić?

Córka ma kłopoty sercowe i widzę, że zaniedbuje pracę. Jak jej pomóc? Anna Skolimowska (63 l.), Kędzierzyn–Koźle.

Gotowa na złość

Trudna szczerość. Osoba pogrążona w sercowych problemach może nie zauważać innych kłopotów, lub je nieświadomie umniejszać. Czasem potrzebny jest ktoś, kto delikatnie, ale stanowczo nazwie rzeczy po imieniu. Możesz powiedzieć: „Kochanie, to okropne, co przeżywasz. Jak mogę ci pomóc, byś mogła bardziej oddać się pracy?”.

Reklama

Więcej czasu...

... ale niech rozpacz nie trwa wiecznie. Taka trudna sytuacja wymaga od bliskich cierpiącej osoby: cierpliwości, empatii i wyczucia. Lęk, poczucie osamotnienia, smutek to naturalne emocje, które wręcz trzeba przeżyć. Pozwól na to córce, ale tylko przez pewien czas. Jeśli widzisz, że rozpamiętuje się w smutku, spróbuj zacząć działać w bardziej zdecydowany sposób.

Tylko bez banałów - „Weź się w garść” to najgorsze, co możesz powiedzieć. Na drugim miejscu zakazanych komunikatów jest: „A nie mówiłam?”. Takie słowa pognębią tylko twoją córkę, a chodzi przecież o wywołanie dokładnie odwrotnych emocji.

Kojąca bliskość

To ważne, choć czasem możesz mieć wrażenie, że córka tego wcale nie chce! Oczywiście, narzucanie się i próby codziennego przebywania z nią mogą być uciążliwe. Możesz jednak pisać do córki sms-y lub rozmawiać przez telefon, zawsze podkreślając, że może na ciebie liczyć. Jesteś przecież jej mamą, która zawsze będzie stała krok za nią – by być dla niej cichym oparciem wtedy, gdy tylko będzie go potrzebować.

Razem łatwiej. Na pewno ty także kiedyś przeżywałaś podobne emocje. Opowiedz o nich córce, ale nie twórz ze swoich wspomnień moralizatorskiej przypowieści. Przytocz po prostu, jak to z tobą było. To – zapewne po pewnym czasie – uświadomi jej, że każdy smutek ma swój kres. Bo po każdej nocy wstaje świt – ale o tym prawdopodobnie musi przekonać się sama.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej