Dobre relacje w rodzinie

Nawet między bliskimi osobami nie zawsze panuje idealna zgoda. Dobrze wiedzieć, jak uniknąć burzy…

Powodem sporów często bywają błahe sprawy. A to partner zapomniał zrobić zakupy, a to dziecko nie posprzątało pokoju, a teściowa zrobiła ci przytyk na temat nieudanego ciasta…

Reklama

Jesteś zła i masz ochotę na wszystkich krzyczeć? W takiej chwili o kłótnię nietrudno… Na szczęście z wielu takich sytuacji da się wybrnąć. Jak? Oto sprawdzone strategie.

Mów partnerowi, co ci leży na sercu

Chciałabyś, żeby ukochany częściej pomagał ci w domowych obowiązkach? Żeby bardziej interesował się codziennymi sprawami?

Wyrażaj wprost swoje oczekiwania. Wtedy jest dużo większa szansa, że on cię wysłucha i je spełni. Np. „Kochanie, prosiłam cię o kupienie mleka, ale zapomniałeś. Czy mógłbyś teraz po nie pójść?”. Powiedz, co czujesz. Kiedy jest ci smutno, gdy jesteś zła, zawiedziona, nie ukrywaj tego. Powiedz np.: „Prosiłam cię o pomoc, ale jej nie dostałam, jest mi przykro”. Jeśli będziesz kumulować napięcie w sobie, wcześniej czy później dojdzie do konfliktu. Dzieciom nie rozkazuj

Syn czy córka niechętnie pomagają w domu? Twoje prośby o posprzątanie swojego pokoju zbywają milczeniem, a ty czujesz, że zaraz wybuchniesz? Z tej sytuacji też można wybrnąć bez kłótni.

Unikaj nakazów. Tryb rozkazujący działa na dzieci jak płachta na byka i może wywoływać w nich opór przed zrobieniem czegokolwiek. Zamiast więc powiedzieć: „Ania, natychmiast posprzątaj pokój!”, powiedz np. „Kochanie, rozumiem, że wolałabyś poczytać książkę, ale teraz, proszę cię, posprzątaj pokój. Ja w międzyczasie przygotuję twój ulubiony mazurek”. Pozytywny przekaz sprawi, że nie potraktujesz dziecka z góry i będzie ono bardziej chętne do spełnienia twojej prośby.

Chwal, kiedy to możliwe. Gdy dziecko wypełnia obowiązki, które do niego należą, nie szczędź mu dobrych słów. Będzie miało świadomość, że dostrzegasz jego starania. To sprawi, że chętniej będzie wypełniało je dalej. Dzięki temu zaoszczędzicie sobie niepotrzebnych napięć.

Mamy i teściowej uważnie słuchaj

Nawet jeśli uwielbiają dawać ci rady i próbują narzucić swój punkt widzenia, nie wściekaj się. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Doceń ich dobrą wolę. Nawet jeśli nie chcesz skorzystać z ich rad czy pomocy, powiedz po prostu: „Dziękuję za radę, na pewno wezmę ją pod uwagę”, „Tym razem poradzę sobie sama, ale w przyszłości być może poproszę cię o pomoc”.

W ten sposób okażesz im szacunek i możesz uniknąć konfliktu. No i… od czasu do czasu naprawdę skorzystaj z tego, co chcą ci przekazać.

Okaż szacunek. Zarówno mamę, jak i teściową traktuj tak, jak sama chcesz być traktowana. Nie ignoruj, nie krytykuj i nie ośmieszaj. To pomoże wam utrzymać dobre relacje.

Łukasz Mańkowski - psycholog i mediator

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej