​Depresja sezonowa czyli dlaczego jesienią mamy chandrę?

Dni stają się coraz krótsze, za oknem szaro i buro, ciągle pada, a na termometrze coraz mniej. Jesteś senny, zmęczony, nie chce Ci się wstawać z łóżka. W ogóle nic Ci się nie chce. Brzmi znajomo? Bardzo możliwe, że dopadła Cię depresja sezonowa.

Zdjęcie

Nic ci się nie chce, jesteś senna i apatyczna? To może być depresja /123/RF PICSEL
Nic ci się nie chce, jesteś senna i apatyczna? To może być depresja
/123/RF PICSEL

Dlaczego jesienią dopada nas depresja?

Chociaż depresja sezonowa może nas dopaść także latem, zdecydowana większość jej przypadków pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Z naukowego punktu widzenia depresja sezonowa ma ścisły związek ze zmniejszeniem ilości światła. Niedobór ten powoduje rozregulowanie się procesów zachodzących w mózgu człowieka i w jego gospodarce hormonalnej. 

Niemal każdy odczuwa wpływ pogody na psychikę i obniżenie nastroju spowodowane pochmurną, deszczową pogodą nie dziwi nikogo. Na szczęście, dla większości osób takie chwilowe przygnębienie nie kończy się prawdziwą depresją. Depresja sezonowa dotyka około 10% społeczeństwa.

Reklama

Jak rozpoznać depresję sezonową?

Obniżony nastrój spowodowany pogorszeniem się warunków atmosferycznych nie świadczy jeszcze o depresji sezonowej. Dopiero objawy utrzymujące się codziennie lub prawie codziennie przez okres ponad dwóch tygodni mogą być podstawą do podejrzewania depresji sezonowej. Do najczęstszych objawów depresji sezonowej należą:

- uczucie smutku, przygnębienia, pustki , lęku lub strachu;

- ciągłe zmęczenie;

- brak chęci do pracy i do działania;

- wzmożona senność, problemy ze wstaniem rano z łóżka, problemy ze snem w nocy;

- zaburzenia łaknienia, zwiększony apetyt, przybieranie na wadze;

- obniżone libido;

- problemy z koncentracją;

- drażliwość, agresja, łatwe wpadanie w złość,

- myśli samobójcze.

Na czym polega leczenie depresji sezonowej?

Ponieważ głównym powodem zachorowań na depresję sezonową jest niedobór światła słonecznego najlepszą metodą jej leczenia jest zastosowanie fototerapii polegającej na naświetlaniu oczu chorej osoby specjalnymi lampami. Pomaga to w uregulowaniu procesów mózgowych i wydzielania hormonów. Czasami do fototerapii dołącza się psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne za pomocą antydepresantów.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Upływ czasu jest często dużym problemem, szczególnie dla kobiet. Może nawet powodować niebezpieczną dla zdrowia fizycznego i psychicznego gonitwę do urodowej doskonałości. U pań dochodzą do tego... więcej