Czym jest amaksofobia?

Amaksofobia – strach przed prowadzeniem samochodu. Cierpią na nią początkujący kierowcy, ale też osoby, które przeżyły wypadek lub inne traumatyczne doświadczenie na drodze. Dobra wiadomość: ta fobia jest uleczalna.

Reklama

Niedoświadczonego kierowcę przeraża wizja samodzielnego prowadzenia auta. Boi się dużego ruchu, jazdy pod górę, skręcania w lewo, parkowania między samochodami. Dobry kierowca, który przeżył wypadek, może czuć paniczny lęk w sytuacjach podobnych do tych, których doświadczył przed tragedią, np. gdy z naprzeciwka szybko nadjeżdża inny pojazd.

Amaksofobia może się objawiać napadami lęku, dusznościami, nadmiernym poceniem się, zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Jeśli Cię dopadła, nie rezygnuj z prowadzenia. Zgłoś się do fachowca. Są terapeuci, którzy pomagają wyzbyć się negatywnych emocji.

Amerykanie opracowali metodę pracy z użyciem wirtualnych gogli, które symulują różne sytuacje na drodze i oswajają pacjenta z zagrożeniami. Ona jest najskuteczniejsza. Ale zwykła terapia stopniowo wygaszająca lęki przez „przerabianie” sytuacji stresowych też przyniesie efekt. Tylko się zdecyduj.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również

  • Zostajesz w pracy po godzinach kosztem chwil dla siebie i rodziny? Oto proste sposoby, które pozwolą ci to zmienić i zaoszczędzić cenne minuty. więcej