Czy warto wracać do przeszłości?

Wraz z modą na portale społecznościowe wzrasta potrzeba odświeżania więzi z dawnymi przyjaciółmi. Czy takie „powroty do przeszłości” to na pewno dobry pomysł?

Zanim zadzwonisz...

Reklama

Odnalazłaś przyjaciółkę sprzed lat i zastanawiasz się, czy zadzwonić do niej z propozycją spotkania. Zanim to zrobisz, dobrze się zastanów, czy takie spotkanie cię uszczęśliwi.

Aby się tego dowiedzieć, spróbuj określić prawdziwy powód twoich pragnień. Było, minęło

Ciekawość. Chciałabyś wiedzieć, jak ułożyło się życie dawnych znajomych. Pytanie: po co ci ta wiedza? Co dobrego z niej wyniknie? Jeśli nic, odpuść sobie.

Samotność. Liczysz na to, że odnowienie dawnych kontaktów pomoże ci pokonać to uczucie, tym bardziej, że nie bardzo radzisz sobie z nawiązywaniem nowych znajomości. Jeśli tak, to najpierw powinnaś popracować nad poczuciem własnej wartości. 

Nuda. Twoje obecne życie wydaje ci się strasznie monotonne. W porównaniu z nim przeszłość to utracony raj. No cóż, było – minęło.

Tęsknota za ideałem. Wydaje ci się, że tamte przyjaźnie były jakieś lepsze, prawdziwsze, bardziej szczere niż te, które budujesz dzisiaj? Skoro tak, to dlaczego nie przetrwały? Może nie warto ich wskrzeszać? 

Nostalgia. Jak każdy, z wiekiem stajesz się bardziej sentymentalna, lubisz wspominać dobre chwile ze swojej przeszłości (o złych nie pamiętasz). Może więc warto zorganizować spotkanie wspomnieniowe w większym gronie?

„Konfrontacja grupowa” jest bezpieczniejsza niż taka „twarzą w twarz”. Jeśli dawni przyjaciele cię rozczarują – znikniesz z ich życia bez uszczerbku na honorze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Trzymamy za rękę najważniejsze osoby, w najważniejszych momentach naszego życia. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie korzyści niesie ze sobą ten piękny, prosty gest. więcej