Czy to początki bulimii?

Kilka miesięcy temu rzucił mnie partner i od tamtej pory zdarzają mi się napady objadania się, po których wymiotuję. Boję się, czy to nie bulimia. Co robić? - pyta Ela z Gdyni.

Diagnozę bulimii stawia się, gdy u danej osoby występują minimum 2 ataki objadania się w tygodniu, przez okres nie krótszy niż 3 miesiące. Atakom tym towarzyszy poczucie utraty kontroli oraz podejmowane wysiłki, by zapobiec przyrostowi masy ciała.

Chodzi o wymioty, intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających lub restrykcyjnej diety. Dodatkowo u osób chorujących na bulimię występuje silny lęk przed przytyciem i zaabsorbowanie kwestią wyglądu zewnętrznego.

Reklama

Niezależnie od tego, czy w Twoim przypadku spełnione są powyższe kryteria czy nie, udaj się do lekarza psychiatry. U podłoża zaburzeń odżywiania często leżą trudności emocjonalne, a Ty jesteś po rozstaniu z partnerem.

Być może potrzebujesz wsparcia w konstruktywnym poradzeniu sobie z tą stratą. Jak najszybciej zacznij działać.

Inne rady:

Warto, żebyś wykonała podstawowe badania ogólne i upewniła się, że Twój stan zdrowia nie ucierpiał w wyniku prowokowanych wymiotów.

Pamiętaj też, że nieleczona bulimia może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W leczeniu bulimii najlepsze wyniki przynosi terapia łączona: farmakoterapia oraz psychoterapia.

Porad udziela psycholog Ewa Michoń

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Jeśli twój wnuk jest niejadkiem, warto wypróbować proste lecz skuteczne sposoby. Dzięki nim maluch nie będzie dłużej kręcił nosem nad talerzem. więcej