Czy pożyczać pieniądze od brata; co zrobić, gdy wstydzę się za mamę

Wstydzę się często za moją mamę. Opowiada wszystkim, że po śmierci taty została sama jak palec i cierpi biedę. No i ludzie jej pomagają. A to ktoś leki jej wykupi i nie weźmie od mamy pieniędzy, a to ktoś jej obiad przyniesie, zakupy zrobi – wszystko za darmo. Przecież pomagam mamie, pod każdym względem, także finansowo... Co robić? Tyle razy prosiłam mamę, by nie opowiadała ludziom takich rzeczy. Ale to nie pomaga. Krystyna (51 l.)

Dorota Krzywicka odpowiada

Jeżeli ze spokojnym sumieniem możesz powiedzieć, że jesteś u mamy tak często jak trzeba, że dbasz o jej zdrowie i żeby nie była głodna, zdrowa, to koniec z odczuwaniem wstydu! Rozumiem, że czujesz się zakłopotana, ale mamy nie zmienisz.

Reklama

Opinii ludzi się nie bój, bo przecież oni nie są ślepi, widzą, że odwiedzasz mamę. Nie możesz odczuwać wstydu, gdy nie zrobiłaś nic złego! Jedno, co możesz robić, to wszystkim im serdecznie dziękować.

Dodając, że nieco krępuje cię zachowanie mamy, bo przecież ma wszystko, czego potrzebuje.

Czy pożyczyć od brata?

Chcemy z mężem kupić jakiś używany samochód. Od dawna o tym myślimy, tylko po prostu nie mamy pieniędzy. Mąż uważa, że zamiast brać kredyt, powinniśmy pożyczyć pieniądze od mojego bogatszego brata, Krzyśka.

Nie chcę od niego pożyczać. Wolałabym komuś obcemu przyznać się, że u nas krucho z pieniędzmi, niż jemu. Mąż jest jednak zdania, że obowiązkiem brata jest ta pożyczka, bo wiele razy opiekowaliśmy się jego dziećmi. Proszę spytać o to czytelniczki „Chwili dla Ciebie” na portalu INTERIA.PL o to, jak wybrnąć z tej sytuacji? Beata (39 l.)

Elżbieta (42 l.): Dlaczego otwarcie nie powiesz bratu o swoich planach? Zastanów się, czy będziesz miała z czego oddać pożyczoną kwotę. Jeśli nie, to zrezygnuj.

Gośka (29 l.): Nie rozumiem czego się wstydzisz? Wstyd to kraść. Nie krępuj się spytać o pomoc. Spiszcie tylko umowę, żeby brat był pewny, że oddacie pieniądze z odsetkami.

Aleksandra (38 l.): Stare auto to kosztowna inwestycja. Jesteś pewna, że będzie was stać na naprawy, ubezpieczenia i benzynę? Za tydzień: Liczne rodzeństwo – wada czy zaleta?

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Czujesz, że życie ci ucieka, a ty nie spełniłaś marzeń? To objaw kryzysu wieku średniego. Przy odrobinie wysiłku pokonasz go, a nawet przekujesz w sukces. więcej