Czy dać szansę nowej miłości? Boję się znowu zaufać

Mam za sobą nieudane małżeństwo, od kilku lat jestem po rozwodzie. Rok temu poznałam Jacka. Czuję, że to mężczyzna mojego życia, ale boję się, że czar pryśnie. Ostatnio zaproponował mi wspólne zamieszkanie, a ja wpadłam w panikę. Co zrobić? Czy warto znów ryzykować?

Reklama

Bądź ostrożna

Po trudnym małżeństwie lęk przed nowym związkiem jest naturalny. Proszę jednak pamiętać, że mężczyzna, w którym się Pani zakochała, to nie ten sam, który ją skrzywdził, lecz ktoś zupełnie inny. Oczywiście nie oznacza to, że pozbawiony wad. Dlatego przed podjęciem decyzji o wspólnym zamieszkaniu warto mu się uważnie przyjrzeć.

Pamiętając, że w euforii zakochania często lekceważymy niepokojące symptomy lub źle je interpretujemy, np. zazdrość odbieramy jako przejaw miłości, despotyzm jako opiekuńczość.

Poproś o czas

Zachęcam do szczerej rozmowy z partnerem, w której powie Pani o swoich obawach. Jeśli zależy mu na waszym związku, zrozumie i nie poczuje się dotknięty. Istotne, by mówić o sobie i swoich uczuciach, a nie o nim. Zamiast: „Boję się ci zaufać” lepiej powiedzieć: „Mam problem z zaufaniem innym”.

Jeśli partner będzie nalegał na wspólne zamieszkanie, oczekiwał deklaracji, a Pani uzna, że nie jest na to gotowa, warto poprosić o czas (np. „Spotykajmy się codziennie, poznajmy swoich znajomych, sprawdźmy, czy możemy na sobie polegać”). Obietnica wspólnego zamieszkania „może w przyszłym roku” albo „za dwa, trzy miesiące” brzmi jak wykręt i może urazić uczucia partnera.

W tym czasie dobrze jest bardziej włączyć ukochanego w swoje codzienne życie, np. radzić się, jaką kupić lodówkę, czy prosić o zrobienie zakupów na wspólną kolację, ale też zaangażować się w jego sprawy. W ten sposób, poprzez drobiazgi, lepiej się poznacie i łatwiej będzie Pani podjąć decyzję o wspólnym życiu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również