Często wpadam w panikę. Jak zachować zimną krew?

Gdy zdarzy się coś niespodziewanego, wpadam w panikę. Wystarczy, że spóźni się mój autobus, od razu widzę siebie na dywaniku u szefa. Nie potrafię wtedy myśleć racjonalnie. Agata z Lublina

Proszę dać sobie czas na ochłonięcie. W sytuacji krytycznej należy odejść na bok, oprzeć się o coś plecami, zamknąć oczy i spokojnie, głęboko oddychać. Dobrze jest o niczym nie myśleć albo tylko o czymś przyjemnym. Po chwili uspokoi się Pani i odzyska kontrolę nad sobą.

Reklama

Warto spisać sytuacje, które Panią przerosły, a potem do każdej znaleźć rozwiązanie (np. gdy spóźni się autobus — łapię taksówkę). Z taką listą awaryjnych „procedur” w kieszeni będzie Pani spokojniejsza.

Proponuję zakodować w komórce skrót numeru bliskiej osoby. Świadomość, że wystarczy jeden gest, by otrzymać wsparcie, zmniejszy wywołujące panikę poczucie bezradności.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Wkrótce po ślubie mój syn wydawał się szczęśliwy. Teraz jednak coraz częściej młodzi się kłócą. Synowa nieustannie go krytykuje i ma mu coś do zarzucenia. Widzę, że on traci cierpliwość. Mojemu... więcej