Coraz więcej kobiet nie chce mieć dzieci

Stale rośnie liczba kobiet, które świadomie rezygnują z macierzyństwa.

Reklama

Jednym z powodów takiej decyzji jest większa niż kiedyś wolność kobiet i możliwość pełnego decydowania o swoim życiu. Obecnie możemy spełniać się w kilku rolach – uczyć się, pracować, podróżować itd.

Posiadanie dzieci przestało być głównym celem życiowym, tak jak miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Coraz częściej słyszymy o depresji poporodowej, ogromnym zmęczeniu i braku wsparcia najbliższych w momencie, gdy w domu pojawia się płaczące niemowlę.

Bywa również, że taka decyzja odkładana jest ze względu na obawę utraty pracy czy spadku poziomu życia. Niektóre kobiety mówią też o tym, że pragnienie macierzyństwa wypływa z poczucia bezpieczeństwa, które możemy mieć tylko przy odpowiedzialnym partnerze.

Brak oparcia najbliższej osoby i lęk przed samotnym wychowaniem dziecka utrudniają podjęcie tego wyzwania.

MP

Uwaga! Ważne!

Niezależnie od tego, co jest przyczyną rezygnacji z posiadania potomstwa, nikomu nie wolno oceniać kobiet podejmujących taką decyzję, ani też próbować wpływać na jej zmianę. Naciski innych mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Monika Miciak psycholog

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Telemax

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej