Co zrobić, by partner chciał gotować

Męskie gotowanie różni się znacznie od kobiecego. Przyjmując założenie, że liczy się efekt, możemy zyskać naprawdę wiele.

Goście już byli zaproszeni i Iza (42) nie mogła odwołać imprezy z powodu nagłego dyżuru. Musiała się zdać na męża. Gdy wróciła do domu, w kuchni było pobojowisko, a mix zapachów nie wróżył niczego dobrego. Oniemiała, gdy zobaczyła pałaszujących dania gości.

Niech się wykaże

Reklama

Szefowie kuchni to najczęściej mężczyźni, ale to nie znaczy, że lepiej gotują. Panowie koncentrują się na tym, co akurat robią. Jeśli mąż ma przygotować kolację, nie licz na to, że nastawi jeszcze pranie. Dla mężczyzn gotowanie jest okazją do sprawdzenia się. Jeśli mu na to pozwolisz, będzie z zapałem zaglądać do kuchni.

Daj mu wolną rękę

Nie wymagaj, by ukochany trzymał się przepisu. Męska wyobraźnia inspiruje do eksperymentów. Jeśli do dania brakuje marchewki, Ty pewnie pójdziesz do sklepu, a partner raczej przeszuka kuchnię, by ją czymś zastąpić. Gdy znajdzie grzyby, potrawa będzie miała inny smak, ale to wcale nie znaczy, że gorszy od oryginalnego.

Inne priorytety

Dla Ciebie jest ważne, dla kogo gotujesz. Nie przyrządzisz ryby, jeśli dzieci jej nie lubią, będziesz pamiętać, kto z gości nie je mięsa, a kto nie lubi ostrych przypraw. Twój partner będzie się raczej kierował własnymi upodobaniami kulinarnymi albo zrobi to, co lubi przygotowywać.

Pomocne sprzęty

Nie zamęczaj go wyliczaniem kalorii, tylko pokaż parę sztuczek,np. jak „odchudzić” dania, zastępując śmietanę jogurtem czy piekąc potrawy bez tłuszczu. Ale pamiętaj, że tu podobnie jak w samochodzie, nie należy komentować każdego ruchu prowadzącego.

Mężczyźni lubią zabawki. Wykorzystaj to, by ukochany częściej chciał wyręczać Cię w kuchni. Dobry robot, elektryczny nóż, mogą okazać się najlepszą inwestycją w kuchni.

Kto gotuje w polskich rodzinach?

W większości naszych domów, według badań CBOS-u, tylko kobiety przygotowują posiłki (67%). W niewielkim stopniu (zaledwie 5%) obowiązek ten całkowicie spoczywa na mężczyznach. Natomiast 28% rodzin dzieli się tym zadaniem lub gotuje wspólnie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Na żywo

Zobacz również

  • Zakochałam się w koledze z pracy. Nie zamierzam rozbijać jego rodziny, ale on twierdzi, że nigdy nie był szczęśliwy w małżeństwie. Zapewnia, że od dawna nic go z żoną nie łączy i kocha tylko mnie.... więcej