Bratowa nie szczędzi mi złośliwości

Brat i bratowa mieszkają razem z moimi rodzicami we wspólnym domu. Ja odwiedzam ich raz w tygodniu. Ostatnio podczas każdej wizyty bratowa robi mi uszczypliwe uwagi. Powiedziała nawet, że jestem wyrodną córką, bo za rzadko przyjeżdżam i to ona musi na co dzień pomagać moim rodzicom.

Zabolało mnie to, bo troszczę się o nich, jak mogę. Często przywożę rodzicom zakupy, załatwiam im wizyty u lekarza. Nie mam czasu na codzienne odwiedziny, bo muszę zająć się też własnym domem. Nie chcę, żeby bratowa tak mnie traktowała, ale nie umiem się przeciwstawić, bo nie lubię awantur. Co mam robić? Wanda (60) z Bydgoszczy

Reklama

Olga Markowska: Pani Wando, taka uległość wobec bratowej, niestety, tylko pogarsza Pani sytuację. Żona brata widzi, że może bezkarnie Panią lekceważyć i nie liczyć się z Pani uczuciami. Złość i poczucie krzywdy, których Pani w tej chwili doświadcza, są sygnałem, że dłużej nie należy pozwalać na takie traktowanie.

Musi Pani przeciwstawić się bratowej. Pora nauczyć się asertywności, czyli wyrażania własnego zdania bez agresji i bez krzywdzenia innych. Komunikowania otoczeniu, jak Pani chce być traktowana. Proponuję zacząć od uświadomienia bratowej, co Pani czuje, gdy słyszy jej uwagi.

Może Pani np. powiedzieć, że jej pretensje krzywdzą Panią, są nieuzasadnione, bo wcale nie zaniedbuje Pani swoich rodziców. A opiekowanie się nimi i pomaganie im jest także obowiązkiem brata.

Ważne, aby mówiła Pani o tym spokojnie, bez gniewu i pretensji w głosie.

Ponieważ może to być trudne, radzę najpierw poćwiczyć w domu. Przygotować sobie wypowiedź i kilka razy głośno ją powtórzyć, stojąc przed lustrem. Podobnie, jak robią to aktorzy, uczący się roli. Może Pani zapisać sobie na kartce, co chciałaby powiedzieć bratowej. Wystarczy wymienić w punktach najważniejsze uwagi.

To pomoże Pani jasno wyrażać własne zdanie. Proszę zastanowić się również, jak na Pani słowa może zareagować bratowa i w jaki sposób Pani jej wtedy odpowie.

Mgr Olga Markowska, specjalizująca się w psychologii rodzinnej

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychologia

Zobacz również