Wielkanocne zabawy z dziećmi

Nawet jeśli twój smyk jest zbyt mały, by zrozumieć sens nadchodzących świąt, niech mimo wszystko uczestniczy w ich przygotowaniu. To wspaniała okazja do zintegrowania rodziny!

Zdjęcie

Ozdabianie jajek daje wam wielkie pole do popisu. /123/RF PICSEL
Ozdabianie jajek daje wam wielkie pole do popisu.
/123/RF PICSEL

Tekst: Blanka Wolniewicz

Koszyk ze święconką, palmy, baranki z cukru lub ciasta, malowanie jajek... Polska Wielkanoc jest wyjątkowo barwna, więc warto zachęcać maluszka do udziału w jej przygotowaniach. W ten sposób malec nie tylko poznaje tradycję i uczy się nowych rzeczy, ale też buduje więź z najbliższymi osobami.

Reklama

Możecie zacząć już na początku Wielkiego Tygodnia. Wyczarujcie ozdoby na świąteczny stół: baranka, pisanki, palemkę. Wciągnijcie do zabawy również tatę szkraba i jego rodzeństwo! A gdy nadejdzie Wielki Piątek, zaproś wszystkich do kuchni i upieczcie babę. Na pewno będzie pyszna.

Pisanki i kraszanki

Ozdabianie jajek daje wam wielkie pole do popisu. Możecie wykorzystać różne techniki.

Oto przykłady: ✔ Naturalne kraszanki (czyli jednokolorowe jajka bez wzorków): ugotuj jajka w łupinach cebuli, którą wcześniej maluszek może spróbować obrać.

✔ Pisanki-wyklejanki: na skorupki jajek naklejajcie kawałki kolorowej bibułki, rysunki powycinane z papie- rów do pakowania prezentów, wełnę, koraliki lub ziarna.

✔ Woskowe jajka: zachęć dziecko, by narysowało coś kredką świecową na skorupce ugotowanego jajka. Na stępnie jajko zanurz na kilka minut w wodzie z dodatkiem barwnika spożywczego. Po wyjęciu pojawi się rysunek.

Baranek jak żywy

Wielkanocnego baranka możecie upiec z ciasta drożdżowego albo ulepić z masy solnej. Przepis na masę solną

Składniki: ● szklanka mąki pszennej ● szklanka soli .

Przygotowanie: Wysyp mąkę i sól na stolnicę. Stopnio wo dolewaj ciepłej wody i tak długo wyrabiaj masę, aż stanie się sprężysta i nie będzie się kleić do rąk. Aby była kolorowa, dodaj do niej farbę plakatową lub barwnik do jajek. Gotową przechowuj w lodówce.

Kolorowa palma

Prostą palemkę z twoim niewielkim wsparciem będzie umiał zrobić już dwuletni maluch.

✔ Potrzebne wam będą: dość gruba gałązka (np. z baziami) lub patyczek, kilka gałązek bukszpanu, barwinka, suszone trawy i kwiatki, bibuła, grube nici.

✔ Jak to zrobić? Pomóż dziecku według jego własnego pomysłu przymocować warstwami do gałązki poszczególne ozdoby. Przywiązujcie je nićmi.

Babka marmurkowa

Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez babki. Nie musi wcale być drożdżowa, oto prostsza wersja.

Składniki: ● 2 szklanki mąki ● 1 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia ● szczypta soli ● 225 g miękkiego masła ● szklanka cukru ● 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii ● 4 duże jajka ● 1/2 szklanki mleka ● 120 g gorzkiej czekolady

Przygotowanie: Mąkę, proszek i sól wymieszaj. Masło ubij mikserem do otrzymania puszystej, jasnej masy (ok. 3 minut). Następnie dodaj cukier i dalej ubijaj (2-3 minuty). Dodawaj po kolei jajka, cały czas miksując. Wlej wanilię. Zmniejsz obroty miksera i dodawaj mąkę na przemian z mlekiem. Czekoladę roztop w kąpieli wodnej. Ciasto podziel na pół, potem do jednej części dodaj czekoladę, wymieszaj łyżką. Formę o wymiarach 29 x 11 cm wysmaruj ma słem, dno wysyp bułką tartą.

Nakładaj na zmianę jasną oraz ciemną masę. Piecz w temperaturze 160ºC przez ok. 70-80 minut, do tzw. suchego patyczka. Gdy babka nieco przestygnie udekorujcie ją razem ze szkrabem kolorowym lukrem albo polewą czekoladową i kolorową posypką.

Artykuł pochodzi z kategorii: Gry i zabawy

Zobacz również