Twórcze zabawy z dzieckiem

Wspólne obserwowanie przez lornetkę bociana na gnieździe czy puszczanie latawca nie tylko wspomagają rozwój dziecka, ale też budują więź między malcem a jego rodzicami. Podpowiadamy, w co jeszcze warto się bawić.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Konsultacja: Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy. Tekst: Maria Skrzypek

Wakacje to najlepszy czas na zachęcanie malca do aktywności. Bawiąc się, brzdąc trenuje m.in. spostrzegawczość, koncentrację, pobudza wyobraźnię, poprawia swoją sprawność ruchową.

Reklama

Sprawdź zatem, jakie zabawy warto zaproponować smykowi, by lato pożegnał bogatszy o nowe doświadczenia.

1. Oglądanie owadów

Masz teraz wiele okazji, by pokazać dziecku biedronkę, pszczołę czy pracę mrówek w mrowisku. Jeżeli twój maluch skończył już dwa lata, weźcie ze sobą na spacer atlas owadów oraz lupę.

Korzyść dla smyka: ● Podglądając życie mrówek, motyli albo nawet zwykłych much, brzdąc zdobywa wiedzę na temat otaczającego go świata i ćwiczy zmysł obserwacji.

2. Łapanie deszczu

Dla maluszka spadające krople to fascynujące zjawisko. Pokaż mu, że można je chwytać.

Korzyść dla smyka: ● Próbując łapać deszcz, szkrab trenuje sprawność swoich rączek i rozwija zmysł dotyku.

3. Budowanie bab z piasku

Wsypywanie piasku do wiaderka (albo foremek) i robienie z niego babek potrafi zająć każde dziecko na długie godziny.

Korzyść dla smyka:

● Maluch, który bawi się piaskiem, pobudza zmysł dotyku i ćwiczy koordynację ruchowo-wzrokową. Z kolei burząc babki, smyk uczy się, że jego postępowanie pociąga za sobą określone skutki. Zabawa w piaskownicy rozwija także kreatywność.

4. Zrywanie kwiatków

Łąka to dla maleństwa raj. Tyle się na niej dzieje! Zachęć swoją pociechę do zebrania bukieciku.

Korzyść dla smyka:

● Gdy brzdąc zrywa rośliny, ćwiczy rączki i nóżki (bo musi przykucnąć, chwycić kwiatek paluszkami itd.). Oglądając mlecze, maki czy chabry, uczy się przy okazji rozpoznawania kolorów.

5. Dmuchanie wiatraczka

Wprawicie zabawkę w ruch, wystawiając ją na działanie wiatru lub dmuchając w wiatraczek.

Korzyść dla smyka:

● Tego typu ćwiczenia oddechowe pomagają uniknąć wad wymowy u dziecka.

6. Huśtanie się na huśtawce

Bujać można już niemowlę, zachowując przy tym dużą ostrożność. Korzyść dla smyka:

● Huśtanie się rozwija zmysł równowagi, a także koordynację ruchową. Dodatkowo szkrab odkrywa, że widzi co innego, w zależności od tego, w jakim położeniu znajduje się jego ciało.

7. Karmienie zwierząt

Na spacer do parku zabierzcie woreczek z ziarnami (ale nie chlebem, bo szkodzi ptakom!) i orzechy laskowe dla wiewiórek.

Korzyść dla smyka:

● Karmiąc wróble, sikorki czy wiewiórki malec ma możliwość obserwować ich zachowania z bliska. To także doskonała okazja, by wzbogacić jego wiedzę na temat zwierząt, które żyją obok nas.

8. Puszczanie łódek

Łódeczkę możecie zrobić z papieru albo z liści i patyków. Puście ją w potoku, strumieniu czy choćby zwykłej kałuży.

Korzyść dla smyka:

● Tworzenie zabawek samodzielnie lub z opiekunem rozwija kreatywność dziecka, a zgadywanie, gdzie łódeczka dopłynie, pobudza jego wyobraźnię.

9. Zjeżdżanie ze zjeżdżalni

Dzieci uwielbiają tę zabawę i szybko dochodzą w niej do wprawy. Korzyść dla smyka:

● Dzięki zjeżdżalni malec poznaje możliwości własnego ciała: uczy się oceniać odległość, ćwiczy upadki, doskonali zmysł równowagi. Czekając na swoją kolej, poznaje też zasady współpracy z innymi maluchami.

10. Plecenie wianka

Szkrab nie zrobi tego oczywiście sam, ale na pewno chętnie pomoże zrywać kwiatki, które będą wam potrzebne, by upleść wianek. Podając mu kolejne rośliny, mów, jak się nazywają i dawaj je swojej pociesze do powąchania.

Korzyść dla smyka: ● Możesz wykorzystać tę zabawę, żeby pokazać dziecku, jak ważne jest współdziałanie i skuteczna komunikacja. Będzie to też dla niego cenna lekcja cierpliwości.

11. Robienie baniek

Wystarczy kupić specjalny zestaw albo samodzielnie przygotować płyn z wody lub gliceryny, żeby zapewnić malcowi rozrywkę.

Korzyść dla smyka: ● Logopedzi bardzo zalecają tę zabawę, bo dziecko ćwiczy w ten sposób aparat mowy (w podobny sposób działa także dmuchanie piórek). Taki trening zmniejsza ryzyko pojawienia się u szkraba problemów z wymową.

12. Wspinaczka po drabince

Nawet małe dziecko może z pomocą rodziców podejmować pierwsze próby wspinania się.

Korzyść dla smyka: ● Pokonując kolejne szczebelki, szkrab wzmacnia mięśnie ramion, trenuje rączki i ćwiczy zmysł równowagi. Taki rodzaj aktywności mobilizuje do współpracy obie półkule mózgowe, a im lepsze jest ich współdziałanie, tym łatwiej maluszkowi będzie np. nauczyć się mówić. Wspinaczka uczy także myślenia o tym, jakie są konsekwencje konkretnych ruchów i planowania ich.

13. Oglądanie gwiazd

Obserwowanie rozgwieżdżonego nieba to dla dziecka niezwykła przygoda. Latem macie wprost idealne warunki, by to robić.

Korzyść dla smyka: ● Choć szkrab nie zrozumie wiele z tego, co zobaczy na ciemnym niebie, to opowieści o gwiazdach pozwolą rozbudzić jego zainteresowanie otaczającym światem.

14. Pryskanie szlauchem

Gdy panują upały, pozwól brzdącowi pobawić się z tobą ogrodowym wężem, jeśli macie do tego odpowiednie warunki. Strumień ze szlaucha nie musi być duży. Korzyść dla smyka:

● Jeśli szkrab będzie mógł polewać nie tylko ogród, ale i siebie, łatwiej będzie mu zrozumieć (poczuje to na własnej skórze), jaka jest różnica między tym, co mokre i suche, ciepłe i zimne.

15. Zasianie roślinki

Wystarczy fasola albo rzeżucha wysiana na wacie. Dla malca taka „uprawa” będzie wielką atrakcją.

Korzyść dla smyka:

● Opieka na własną rośliną – podlewanie jej i przyglądanie się, jak rośnie – uczy dziecko odpowiedzialności, cierpliwości i empatii.

16. Chwytanie motyli

Wystarczy kawałek drutu i tiul, żeby zrobić dla szkraba siatkę do łapania motyli. Bawiąc się z dzieckiem, zadbaj, by żaden owad przy tym nie ucierpiał!

Korzyść dla smyka:

● Bieganie z siatką (albo za mamą, gdy to ona próbuje złapać motyla), pozwala maluszkowi trenować sprawność ruchową.

17. Zbieranie muszelek

Podczas przechadzek brzegiem morza warto zachęcać malucha do zbierania różnych „skarbów”, np. muszelek, szyszek, gałązek.

Korzyść dla smyka: ● W ten sposób szkrab trenu je sprawność rączek i wzmacnia kręgosłup (wielokrotnie kuca i podnosi się). Pobudza też kreatywność, bo „skarby” można wykorzystać np. do budowania ludzików.

18. Gra w piłkę na trawie

Jeśli masz pewność, że na trawniku nie ma niczego, czym maleństwo mogłoby się skaleczyć, pozwól mu hasać na bosaka.

Korzyść dla smyka: ● Dziecko biega za piłką, a więc trenuje nóżki. Z kolei kontakt z różnego rodzaju podłożem (ziemią, trawą czy piaskiem) wspomaga prawidłowy rozwój małych stópek brzdąca. Gra z rodzicami uczy zasad rywalizacji, a także wzmacnia łączącą was więź.

19. Brodzenie w kałuży

Spacer w kaloszach po deszczu to element obowiązkowy wakacji. Brzdąc będzie zachwycony, jeśli pozwolisz mu chlapać do woli.

Korzyść dla smyka: ● Podczas marszu przez głębokie kałuże malec ma okazję ćwiczyć swój zmysł równowagi.

20. Puszczanie latawca

Jeśli brakuje ci pomysłu na urozmaicenie spaceru ze maluchem, zabierz z domu latawiec.

Korzyść dla smyka: ● Małe dziecko będzie się tylko przyglądać, jak mama lub tata go puszczają, a starsze może samo próbować wzbić go w powietrze. Ta zabawa jest świetną zachętą do aktywności fizycznej, uczy też wspólnego działania (gdy maluch pomaga rodzicom).

21. Rysowanie po chodniku

Malec może robić to bezkarnie, jeśli dasz mu kredę. Jego dzieło zmyje pierwszy deszcz.

Korzyść dla smyka: ● Rysując, dziecko ćwiczy sprawność rączek. Pomoże mu to, gdy będzie się uczyło ubierać czy pisać. Nie narzucaj szkrabowi, co i w jaki sposób ma rysować, żeby jego wyobraźnia i kreatywność mogły swobodnie się rozwijać.

22. Jazda na rowerku

Rowerek biegowy (bez pedałów) można już kupić półtorarocznemu malcowi. Zapewne szybko zorientuje się, jak z niego korzystać. Korzyść dla smyka: ● Jazda na takim rowerze pomaga rozwijać zmysł równowagi i wzmacnia niemal wszystkie mięśnie. Maluszek ćwiczy przy okazji orientację w terenie, uczy się również oceniać odległość i prędkość.

Dzieciom, które jako pierwszy mają rowerek biegowy, łatwiej potem nauczyć się jeździć na modelu z pedałami.

23. Skoki na trampolinie

Nie ma chyba dziecka, które przeszłoby obojętnie obok trampoliny. Powinnaś jednak towarzyszyć na niej maluchowi, który nie skończył 2. roku życia.

Korzyść dla smyka:

● Skoki na trampolinie dotleniają organizm, wzmacniają kręgosłup i mięśnie pleców. Świetnie poprawiają koordynację ruchową.

Inspiracje na deszczowe dni

Jeśli nie będzie dopisywać pogoda, zajrzyj do internetu – polecamy ci blogi z pomysłami na zabawy w domu. www.kreatywnik.bloog.pl

Co można wyczarować z rolki po papierze toaletowym? Jak zrobić drzewo z guzików? Czy da się namalować wiosnę... widelcem? prawdź sama!

akukuuu.blogspot.com Autorka bloga udowadnia, że z malcem można się doskonale bawić tym, co jest akurat pod ręką.

kreatywnymokiem.pl Lektura tego bloga wciąga! Jedyne, czego może ci zabraknąć, to czas, by wykorzystać wszystkie pomysły, jakie ma dla innych rodziców mama Adasia.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Objaśniajmy dziecku świat

Wspólne zabawy z maluchem pozwalają mu porządkować wiedzę o świecie, który go otacza (wieje wiatr, więc można puścić latawiec, babki wychodzą tylko z wilgotnego piasku itd.).

To także świetna okazja, by pogłębić jego relację z rodzicami. Dlatego zwłaszcza w wakacje warto jak najczęściej bawić się całą rodziną.

Zdjęcie

/mat. prywatny - darmowy
/mat. prywatny - darmowy

Artykuł pochodzi z kategorii: Gry i zabawy

Zobacz również

  • Czując na plecach oddech coraz lepszego PES-a, FIFA ucieka w nowy silnik – Frostbite. Kilka lat temu przesiadka na potężniejszą technologię całkowicie odmieniła grę i brutalnie przetasowała układ... więcej