Pomysły na udany czas wolny z dzieckiem

W codziennym pośpiechu trudno wygospodarować chwile tylko dla dziecka. Gdy w końcu nadejdą, warto spędzić je tak, by poczuło, że jest dla nas ważne, kochane, a jednocześnie mogło rozwinąć swoje zainteresowania i czegoś nowego się nauczyć.

Rodzina przed telewizorem to popularny, ale nie najlepszy scenariusz na czas wolny. Choć jesteśmy blisko siebie, tak naprawdę mamy niewielkie szanse, by porozmawiać o tym jak minął dzień, dowiedzieć się, co przeżywa dziecko.

Można tak spędzić razem wiele godzin i nie poczuć wzajemnej bliskości. Czasem cenniejsze dla dziecka są krótkie chwile z mamą, ale zaplanowane z myślą właśnie o nim.

1. Wyruszmy śladami jesieni

Reklama

Czas na świeżym powietrzu z pewnością przysłuży się dziecku. I niech do wyjścia na spacer nie zniechęci was jesienna aura. W ciepłej kurtce, szaliku, kaloszach można przeskakiwać przez kałuże, podrzucać liście, urządzić slalom między leżącymi na trawniku kasztanami, czy podpatrzeć wiewiórkę, jak zakopuje żołędzie na zimę.

Dzięki takiej wędrówce maluch lepiej pozna przyrodę, poćwiczy i będzie miał okazję wiele opowiedzieć mamie.

2. Porysujmy, ulepmy, zaśpiewajmy

Choć plan dnia wielu dzieci jest dziś przepełniony zajęciami dodatkowymi, tak naprawdę potrzebują one beztroskiej zabawy. Często wystarczą kredki, farby, plastelina, by wesoło spędzić czas, zrelaksować się i porozmawiać.

Możecie narysować miejsce, gdzie chcielibyście wybrać się w podróż, ulepić bohatera ulubionej książki czy filmu.

Takie zabawy rozwijają wyobraźnię dziecka i są szansą, by dowiedzieć się o nim tego, co niekiedy zwykłe dziecięce słowa nie są w stanie opisać.

3. Przygotujmy razem kolację

Przyrządzanie posiłków staje się dziś pasją nawet kilkulatków. Poznawanie nowych smaków, łączenie ich w zaskakujące kompozycje może sprawiać dziecku naprawdę wielką frajdę. Dlatego włącz syna czy córkę w przygotowywanie posiłków.

Pokaż, że wcale nie musi to być żmudne zajęcie, które wyłącznie ma zaspakajać głód, a może stać się ciekawą kulinarną przygodą. To również dobry sposób, by nauczyć dziecko większej samodzielności. Poza tym, włączone w domowe obowiązki poczuje się docenione i obdarzone przez mamę zaufaniem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Gry i zabawy

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Mój 11-letni wnuk nie lubi czytać. Jeśli synowa nie przeczyta mu lektury, sam po nią nie sięgnie, nawet gdyby miał dostać w szkole jedynkę. Od września przez kilka godzin dziennie opiekuję się jego... więcej