Oxygen Not Included - strategiczna/survival

Zapewniłeś zamieszkującym kolonię duplikantom niewielkie, ale wystarczające dostawy tlenu, a nawet kiepskiej jakości jedzenie. Wszystko idzie idealnie, kiedy nagle... o nie! Nad wszystkimi trzema postaciami pojawiły się ikonki toalet, tymczasem w bazie nie ma ani jednej latryny. Pierwszy poważny kryzys! Drukuje w 2D: 9kier

Reklama

Niewiele jest studiów, którym ufam w podobnym stopniu co Klei. Paluszki developerów zamieniają w złoto wszystko, czego tylko dotkną, niezależnie od gatunku.

I jak wyjątkowo nie jestem przekonana do zapowiedzianej niedawno platformówki Hot Lava (ta piekielna pierwszoosobowa perspektywa!), tak Oxygen Not Included to murowany hit, zwłaszcza że twórcy przedstawiają go jako kosmiczną strategię dla nerdów. To, co pokazali do tej pory, ma szansę trafić zarówno do fanów grzebania w tabelkach, jak i miłośników intuicyjnego zarządzania.

Excel w kosmosie

Zaczynasz z trójką wybranych duplikantów, dwuwymiarowych klonów niegdysiejszych ludzi, a twoją misją jest zbudowanie dobrze funkcjonującej kolonii w gigantycznej, generowanej proceduralnie asteroidzie.

Ta, obserwowana z boku, tylko początkowo zaoferuje ci wszystko to, co potrzebne do stworzenia podstaw osady. Wkrótce zaprzęgniesz duplikantów do pracy. Będą fedrować skały, wznosić generatory, łóżka, filtry, pompy, drabiny, baterie, hodowle alg i kuchnie, rozwijać technologie, a także radzić sobie z nieprzyjazną fauną. Mimo że to zaledwie klony (co jakiś czas dodrukowywany jest kolejny), potrzeby mają jak najbardziej ludzkie.

Oznacza to, że muszą jeść, spać i korzystać z toalety, ich ciała się rozkładają, mózgi stresują, a brak tlenu czy za wysoka lub za niska temperatura są dla nich zabójcze.

Nie pokierujesz każdym duplikantem z osobna, choć możesz przypisać im preferowane funkcje. Jeden lepiej kopie, inny sprawniej obsługuje maszyny, w dodatku rozwiną umiejętności w czasie rozgrywki, po prostu korzystając z nich. Oprócz tego mają cechy pasywne. Ktoś dłużej śpi, ktoś więcej je, ktoś wreszcie w chwilach stresu będzie niszczył zbudowane maszyny.

Naturalnie gra skończy się w momencie, gdy stracisz wszystkich, i obstawiam, że zanim dobrze poznasz mechanikę, wielu z nich zdąży się udusić, utopić, usmażyć, zamarznąć i umrzeć na takie sposoby, jakie nie śniły się filozofom.

Licz kalorie

Ale śniły się fizykom i biologom. W asteroidzie panują warunki zbliżone do tych znanych z Ziemi, tyle że jest mniej tlenu. Duplikanci wdychają go i wydychają dwutlenek węgla, który następnie – jako że jest cięższy niż tlen – opada na ziemię.

Jeśli nic z tym nie zrobisz, np. nie pomyślisz o hodowli alg, przy podłożu nie będzie można oddychać. Para z kolei wznosi się i gdy trafi na coś odpowiednio zimnego (każda krateczka otoczenia opatrzona jest garścią statystyk), ochłodzi się i skropli.

Klony spalają określoną liczbę kalorii, ale rośnie ona wraz ze spadkiem temperatury, bo potrzeba więcej energii na podtrzymanie funkcji życiowych. Na zewnątrz asteroidy nie ma ziemskiej atmosfery, więc lepiej nie próbuj się tam dokopać. Maszyny grzeją się i wymagają zasilania, a rośliny nawadniania. Byle jakie jedzenie spowoduje biegunkę, a choroby mogą się rozprzestrzeniać.

Możesz zagrzebać się w cyferkach, jeśli masz ochotę na dogłębne poznanie mechaniki, ale nie musisz, bo wszystko to wiesz ze szkoły albo z życia codziennego.

Wiesz, kiedy topi się lód, że istnieją różne stany skupienia i że potrzeba roślinek, by produkowały tlen w procesie fotosyntezy. A to oznacza, że jesteś idealnie przygotowany do grania w Oxygen Not Included. Już za kilka miesięcy ta wyłącznie singlowa, napędzana przez Unity gra trafi do wczesnego dostępu i znając Klei, wtedy będzie supergrywalna.

CDA

Artykuł pochodzi z kategorii: Gry i zabawy

CD Action

Zobacz również

  • W codziennym pośpiechu trudno wygospodarować chwile tylko dla dziecka. Gdy w końcu nadejdą, warto spędzić je tak, by poczuło, że jest dla nas ważne, kochane, a jednocześnie mogło rozwinąć swoje... więcej