Koncert w 30-lecie „Fasolek” Dziecięce hity

„Ja jestem Pan Tik-Tak, a to mój mały świat. Tak, tak, tak – to ja – Tik-Tak, a to mój mały świat”. Od tej piosenki zaczynał się jeden z najbardziej lubianych przez dzieci programów.

Na antenie pojawił się w styczniu 1982 i przez niemal siedemnaście lat bawił i uczył najmłodszych. – Oglądała go cała Polska. Dziś brakuje popołudniowego pasma dla dzieci, które zainteresowałoby je czymś wartościowym – mówią zgodnie jego twórcy, czyli Ewa Chotomska (Ciotka Klotka), Andrzej Grabowski (pierwszy Pan Tik-Tak) – kompozytor Krzysztof Marzec, autor tytułowego utworu.

Zaprzyjaźnieni

Reklama

Dzięki programowi nie tylko rozpoczęli współpracę, która trwa już blisko trzydzieści lat, powołali do życia zespół „Fasolki”, wymyślili kilka słynnych dziecięcych programów i muzycznych przebojów.

Przede wszystkim zaprzyjaźnili się, choć jak pół żartem wspominają, ich znajomość miała duże wzloty, małe upadki i napięcia. – Kłóciliśmy się twórczo, spędzaliśmy ze sobą mnóstwo czasu. Z „Tik-Takiem” i „Fasolkami” jeździliśmy po całym kraju, zdarzały się też wyjazdy za granicę – wspomina Ewa Chotomska.

– Ewa denerwowała się na mnie, bo zamiast nauczyć się jej tekstu na pamięć, wolałem mówić po swojemu – zdradza Krzysztof Marzec, ówczesny gitarzysta grupy ZOO. W 1986 roku wcielił się w Krzysia Tik-Taka, zastępując Andrzeja Grabowskiego, który zajął się przygotowywaniem autorskiego programu „Wyprawy Profesora Ciekawskiego”.

Piękny jubileusz Twórcy „Tik-Taka” przygotowali kolejne dziecięce show, w którym w roli Pana Fasoli zadebiutował Krzysztof Tyniec. Wraz z „Fasolkami” śpiewał i wypromował kilka hitów w Telewizyjnym Teatrzyku Piosenek dla Dzieci „Fasola”.

– W programie po raz pierwszy pojawiła się dziecięca lista przebojów i zadebiutowała Natalia Kukulska z piosenką „Puszek okruszek”. Nie mogło zabraknąć „Fasolek”, z nich wywodzą się m.in. Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska oraz Aneta Zając – wspomina Andrzej Grabowski.

– Właśnie obchodzimy 30. urodziny, które fetujemy koncertem ze starymi „Fasolkami”. Koncert honorowym patronatem objęła pierwsza dama RP Anna Komorowska.

ARTUR KRASICKI

Artykuł pochodzi z kategorii: Gry i zabawy

Tele Tydzień

Zobacz również

  • W codziennym pośpiechu trudno wygospodarować chwile tylko dla dziecka. Gdy w końcu nadejdą, warto spędzić je tak, by poczuło, że jest dla nas ważne, kochane, a jednocześnie mogło rozwinąć swoje... więcej