Battlerite - MOBA/bijatyka

Po tym, jak beta Dead Island: Epidemic nie wywołała powszechnego zachwytu u ludu grającego, Stunlock powraca do tego, co umie najlepiej – arenowych naparzanek dla graczy o giętkich i szybkich palcach. Tym razem naprawdę się uda! Studiuje mechanikę: enki

Reklama

Nie ma co owijać w bawełnę, Battlerite to tak naprawdę Bloodline Champions 2. A nawet 1,5. O wspieranym przez Funcom BC, które ukazało się pięć lat temu – w okresie napędzanego zaskakującym sukcesem LoL-a boomu na wszelkiego rodzaju Moby – dziś niewiele ludzi pamięta, bo też nie trafiło w swój czas.

Arenowa „Mobijatyka” miała prostą rozgrywkę i proste zasady:

1) wykorzystaj swój refleks i precyzję, by w krótkich potyczkach zabić przeciwną drużynę,

2) nie przejmuj się farmieniem złota, biciem wież czy kupnem przedmiotów,

3) wskakuj w ­teamfight i baw się dobrze.

Dziś Battlerite umiejętnie powtarza tę formułę, pożyczając sporo ze swojego poprzednika, dorzucając co nieco z Heroes of the Storm (questy dzienne) oraz Overwatcha (skrzynie z lootem) i wywalając wszystko, co zbyt skomplikowane lub niepotrzebne.

Po szkole na boisku

W Battlerite bijemy się w formacie 2v2 lub 3v3, do trzech zwycięstw. Do wyboru mamy 15(*) czempionów podzielonych na trzy role: wsparcie, atak dystansowy i walka wręcz.

Niestety niemal wszyscy są brzydcy jak noc, co więcej, spora część to po prostu kreatywne przeróbki tych z BC (do kompletu z identycznymi ikonami umiejek). Estetyka z roku 2013 to zresztą jedna z pierwszych myśli, która przychodzi do głowy podczas obcowania z grą, ale warto to przecierpieć.

Zarówno ogólny styl graficzny, jak i same postacie w miarę gry zaczęły mnie do siebie przekonywać i już prawie nie odbija mi się na widok klockowatego modelu Ivy czy kuriozalnego w niemal każdym aspekcie Bakko.

Zresztą i tak ostatecznie chodzi o to, by było przejrzyście i by można było instynktownie wyczuć, co dany delikwent zrobi za pół, a co za dwie sekundy. Potwierdzam – tak właśnie jest.

Bohaterem poruszamy klawiszami WSAD, a do odpalania umiejętności służą klawisze myszy oraz spacja, Q, E, R i F, a także dwa z wymienionych wduszone z Shiftem. Uzupełnione są przez prosty mechanizm ładowania energii podstawowymi atakami, która pozwala albo odpalać silniejsze ich wersje, albo potężne ulty.

W zasięgu palców mamy zatem kontrolę nad wszystkim, co czempion potrafi. Błyskawiczne odpalenie kontry negującej atak wroga (u większości postaci jest to Q) po uprzednim wystawieniu się bywa tu szalenie satysfakcjonujące. Zwłaszcza jeżeli w efekcie teleportuje naszego walczącego włócznią Shifu za plecy którejś z atakujących z daleka dziewoi.

Cho na solo

Sfera taktyczna Battlerite prezentuje się całkiem solidnie. Jednym z jej przejawów jest możliwość wzmocnienia którejś z trzech umiejętności przed rozpoczęciem każdej kolejnej potyczki w meczu (gramy do trzech zwycięstw). Aby z niej poprawnie korzystać (a zwłaszcza z wiedzy na temat ulepszeń sojuszników i wrogów), należy niemniej spędzić przy grze kilkadziesiąt godzin.

Na poziomie, na którym gram obecnie, jest to po prostu dobre pole do eksperymentów. Cieszy mnie każdy mocniejszy skillshot, który „siądzie”, i każdy wygrany pojedynek na ostatnich punktach życia. Najlepsze jest to, że – podobnie jak w Overwatchu – mecze trwają średnio 10 minut, więc zamiast frustrować porażki zachęcają do kolejnej próby.

Aha, i jest też w pełni sprawny system powtórek! Wczuwam się w tę grę podobnie jak w pierwszych miesiącach istnienia LoL-a i to chyba najlepsza rekomendacja, jaką mogę dać.

Warto śledzić Battlerite i czekać na free-to-playową premierę w przyszłym roku.

CDA

(*) W dniu premiery, kiedy gra przejdzie na model free-to-play, będzie ich więcej i będzie trzeba ich odblokowywać, ale ci, którzy wykupią wczesny dostęp na Steamie, na zawsze będą mieli bezpłatny dostęp do wszystkich, także dodanych później.

Artykuł pochodzi z kategorii: Gry i zabawy

CD Action

Zobacz również

  • Na pewno znasz zabawę w Kółko i Krzyżyk. Ale my proponujemy nieco trudniejszą wersję. Ta gra poprawia spostrzegawczość, refleks i zdolność przewidywania. A przy okazji to świetny pomysł na... więcej