Dziś prawie każde dziecko uczęszcza na zajęcia w czasie wolnym. Rodzicom wydaje się, że nauka w przedszkolu czy szkole to za mało. Bez trudu znajdują pomysły, jak zapełnić latorośli wolny czas, bo oferta zajęć edukacyjnych jest ogromna. To dobrze, że jest w czym wybierać, jednak w szerokiej ofercie można się pogubić...
Radzimy, czym się kierować, by zajęcia faktycznie wspierały rozwój dziecka, a nie nużyły czy wpędzały w kompleksy.
Temperament dziecka
Trudno mu usiedzieć w miejscu, czy jest spokojne i nieśmiałe? Mały wiercipięta zapewne dobrze poczuje się na boisku, biegając za piłką, wyciszony kilkulatek będzie wolał np. grę w szachy.
Zainteresowania i pasje
Trudno zmusić dziecko, które nie ma słuchu muzycznego, do nauki gry na instrumencie. Godziny spędzone przy pianinie czy skrzypcach będą dla niego katorgą! Aby nie wpędzić dziecka w taką pułapkę, odpowiedz sobie na pytanie, co wychodzi mu najlepiej, co lubi robić, jak się bawić? Idąc tym tropem, naprawdę uszczęśliwisz dziecko i rozwiniesz jego talent!
Oto komu jakie zajęcia zaproponować:
✔ Plastyczne są dla dzieci, które opisując przedmioty, zwracają uwagę na ich kolory, kształty. Prace plastyczne (rysowanie, malowanie, wyklejanie) są dla nich sposobem na wyrażanie uczuć, przeżyć.
✔ Muzyczne i taneczne pokochają dzieci, które potrafią zanucić fragment piosenki, którą słyszały tylko raz. Dobrze poruszają się w rytm muzyki, chętnie naśladują piosenkarzy, wymyślają własne melodie.
✔ Teatralne przypadną do gustu tym, którzy szybko uczą się długich wierszyków, lubią je recytować. Sami wymyślają bajki, różne historyjki. Mówią dużo, barwnie, ciekawie.
✔ Sportowe spodobają się dzieciom wyjątkowo sprawnym fizycznie, z dobrą koordynacją ruchową. Tym, które rozpiera energia, wcześnie nauczyły się np. jeździć na rowerze, chętnie rywalizują z kolegami.
Harmonogram dnia
Pamiętaj, że do głównych zadań dziecka należy wywiązywanie się z obowiązków szkolnych. Na zajęcia dodatkowe niech uczęszcza w dni, gdy ma mniej lekcji. Weź też pod uwagę, że musi przygotowywać się do klasówek, odpowiedzi.
Pływanie, rysowanie, granie nie może wpłynąć na oceny w szkole. Czas zapełniony nauką od rana do wieczora przeciąży ucznia i w rezultacie nie tylko jego szkolne, ale i pozaszkolne osiągnięcia będą naprawdę marne.
Wspólna decyzja
Nie wybieraj za dziecko. Zapytaj, czy chciałoby np. grać w piłkę wodną po lekcjach albo nauczyć się ładnie tańczyć. Jeśli kręci głową, nie zmuszaj go do tych aktywności. Nastaw też się na to, że ma prawo z czegoś zrezygnować, bo mu po prostu coś przestało się podobać.
Czas na spotkania z rówieśnikami
Zajęcia dodatkowe uczą wiele, ale nie wszystkich przydatnych w życiu umiejętności. Koleżeńskości, empatii, dzielenia się z innymi, wzajemnej pomocy i rozwiązywania konfliktów dziecko nauczy się, spędzając czas z kolegami na zabawie, luźnych rozmowach, spotkaniach na podwórku. To z przyjaciółmi najlepiej odpoczywa. Weź to pod uwagę, planując dziecku czas w nowym roku szkolnym.
Czym się kierować, organizując czas wolny
Wybierając dziecku zajęcia, rodzice często kierują się własnymi, a nie pociechy pragnieniami. Nie popełniaj tego błędu. Unikaj narzucania decyzji.