Wnuczek chyba mnie już nie kocha. Jak odbudować dawną bliskość?

Córka po urodzeniu syna szybko wróciła do pracy. To ja wychodziłam z nim na spacery, gotowałam obiadki, opowiadałam bajki i grałam w piłkę. Teraz wnuczek ma 11 lat i gdy go całuję, wyciera policzek. Na pytania o szkołę, kolegów odpowiada półsłówkami. Gdy przychodzę do nich, zamyka się w swoim pokoju. U mnie natychmiast włącza telewizor. Rozmawiałam z córką, powiedziała, że jest w takim wieku i żebym się nie przejmowała. Mnie to jednak boli.

Reklama

Dzieci dorastają Trudno nam przyjąć, że dzieci z nas „wyrastają”. Kontakt przestaje być tak bliski jak wtedy, gdy były malutkie i na miłość natychmiast spontanicznie odpowiadały miłością. Zaczynają się odsuwać od bliskich dorosłych, a najważniejsi stają się rówieśnicy. Z taką rozwojową prawidłowością trzeba się pogodzić i starać się, żeby nie popsuć relacji na dłużej.

Bo kiedyś wnuczek do pani wróci. O ile babcia nie będzie mu się kojarzyła z wymuszaniem uczuć, szantażem emocjonalnym, narzekaniem. Bez wymuszania Powinna pani unikać zdań „Ja cię tak kocham, a ty jesteś taki niedobry”, „ Wychowałam cię, a ty jesteś niewdzięczny”. Proponuję nie nakłaniać go na siłę do rozmów, kontaktów. Pytania o szkołę i kolegów on odbiera jako przesłuchanie.

Lepiej unikać dobrych rad: „Musisz być w szkole grzeczny” albo „Powinieneś się dobrze uczyć”. Warto natomiast namawiać go do mówienia o potrzebach i oczekiwaniach wprost, np. „Wydaje mi się, że nie lubisz, gdy cię całuję. Jeśli powiesz, że tego nie chcesz, nie będę tego robić.”, „Chciałabym, żebyśmy razem miło spędzali czas. Co byś chciał robić?”.

Wnukowi zapewne przeszkadza to, że jest traktowany jak małe dziecko. On chce być partnerem, którego pyta się o zdanie, a nie tylko podsuwa gotowe rozwiązania. Brak szacunku? Warto, żeby pani nie odbierała ochłodzenia stosunków osobiście, jako braku szacunku (chociaż jeśli odezwie się do pani niegrzecznie, trzeba zaprotestować). On dorasta i zmieniają się jego potrzeby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Życie na gorąco

Zobacz również

  • 5.06 w Warszawie odbyła się kolejna konferencja Akademii 5.10.15., którą tym razem poświęcono tematowi zdrowego i rodzinnego podróżowania. Prelegentkami i ekspertkami były: Katarzyna... więcej