W jakim języku zięć ma mówić do dziecka

Córka wyszła za Irlandczyka i wkrótce urodzi im się dziecko. Na razie mieszkają w Polsce, a zięć nieźle radzi sobie z naszym językiem, chociaż kaleczy niektóre słowa. Zastanawiamy się, w jakim języku powinien mówić do dziecka – po polsku czy po angielsku. Jeśli córka będzie mówiła po polsku, a zięć po angielsku, to maleństwu trudno będzie nauczyć się mówić. Liliana (47) z Gdańska

Anna Garbiec: Proszę się nie obawiać, dziecko poradzi sobie z tym problemem. W małżeństwach mieszanych każde z rodziców powinno mówić do dziecka w swoim języku.

W pierwszych miesiącach życia układ słuchowy i artykulacyjny jest bardzo plastyczny. Wczesne osłuchanie się z dwoma językami sprawia, że dziecko nie ma kłopotów z poprawną wymową jednego i drugiego języka, przyswaja obydwa równocześnie i żaden z nich nie jest dominujący.

Reklama

Do trzeciego roku życia maluch powinien opanować zarówno polski, jak i angielski. Rodzice muszą jednak przestrzegać zwracania się do dziecka wyłącznie w swoim języku i odpowiadania tylko wtedy, gdy mówi ono do nich w ich języku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Zobacz również

  • Tajemnice mózgu nastolatka

    Mijają kolejne „naste” urodziny i czujesz, że tracisz kontakt ze swoim dzieckiem. Ono ledwie znosi twoją obecność, a czasami zachowuje się, jak by postradało rozum. Oto rewolucyjne odkrycia... więcej