Uczeń … nie radzi sobie z nauką i odstaje od klasy

Po wywiadówce to zwykle właśnie ciebie wychowawczyni prosi o pozostanie na rozmowę. Twoja pociecha ma słabe stopnie, choć bardzo się stara. Zastanawiasz się, jak jej pomóc.

Niestety, nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli… Może być tak, że dziecko, któremu poświęcamy czas i pieniądze, nie jest tak utalentowane, jak by nam się marzyło. Niektóre maluchy mają po prostu nieco niższe możliwości intelektualne. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma twoja pomoc i bezwarunkowa miłość.

Dzieci, które słabiej radzą sobie w szkole, wcale nie muszą wyrosnąć na dorosłych, którzy nie radzą sobie w życiu. Aby więc dodatkowo nie powiększać problemu, sama musisz przyjąć do wiadomości i zaakceptować fakt, że twoja pociecha ma kłopoty z nauką.

Reklama

Na pewno warto też zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, by specjalista pomógł ci określić naturę problemów malucha: mogą one także wynikać np. z dysleksji albo ADHD.

To przypadłości, które wymagają pracy z dzieckiem, a psycholog podpowie ci, jaki rodzaj zajęć i ćwiczeń w domu pomoże mu w opanowaniu szkolnego materiału.

Jeśli kłopoty z przyswajaniem wiedzy i koncentracją ujawnią się na samym początku kariery szkolnej, warto rozważyć, czy nie pozostawić malca na drugi rok w tej samej klasie lub nie przenieść do szkoły o mniejszych wymaganiach. Taką decyzję warto jednak podjąć po konsultacji z nauczycielami i psychologiem.

Najważniejsze, by dziecko mimo swoich trudności czuło się kochane i akceptowane, by nie ucierpiało jego poczucie własnej wartości.

Nie porównuj go z innymi, natomiast poszukaj takiej aktywności, w której twój malec mógłby osiągnąć sukces i wyróżniać się na tle rówieśników albo chociaż od nich nie odbiegać. To w przyszłości zaprocentuje!

3 złote zasady

1. Okaż zrozumienie dla trudności malucha i nie przywiązuj przesadnej wagi do szkolnych ocen.

2. Wspieraj dobre relacje malca z rówieśnikami, by do kłopotów z nauką nie dołączyły problemy z przyjaźniami.

3. Pomóż znaleźć dziecku dziedzinę, w której będzie czuło się dobrze i pewnie: taniec, piłka, śpiew itd.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W tym roku po raz pierwszy zabieramy z mężem naszego 4-letniego synka w góry. Chcemy go nauczyć jazdy na nartach. Jak się do tego zabrać? Mały jest raczej bojaźliwy. więcej