Syn nie chce się przeprowadzić. Co robić

Latem przeprowadziliśmy się z Kielc do Warszawy, gdzie mąż znalazł pracę. Nasz syn nie chciał zmieniać szkoły, postanowił więc, że zostanie z moimi rodzicami. Nie mogliśmy się na to zgodzić, dziadkowie nie poradziliby sobie z 14-latkiem. Aby Maciek łatwiej zniósł przeprowadzkę, zorganizowaliśmy ją, gdy był na obozie. Po powrocie zrobił awanturę. Od tego czasu bardzo się zmienił. Wprawdzie chodzi do nowej szkoły, ale ostentacyjnie się nie uczy. Pyskuje. Bez uprzedzenia jeździ do dziadków i dawnych kolegów. Nie wiemy, jak sobie z nim poradzić. Zofia z Warszawy

To, że syn nie chciał się zgodzić na przeprowadzkę, jest naturalne. Zapewne bał się nowego środowiska i tego, czy sobie w nim poradzi.

Reklama

W tym momencie powinniście go wspierać, próbując negocjować – oczywiście nie sam fakt przeprowadzki, ale jej warunki (np. „Na weekend będziesz mógł zaprosić do siebie dawnych kolegów”).

Zamiast tego postawiliście syna przed faktem dokonanym. I on Was za to karze.

Wasz syn potrzebuje teraz szczególnie dużo uwagi, troski i cierpliwości. Został wyrwany ze świata, do którego się przyzwyczaił, który lubił i w którym czuł się bezpiecznie. Przechodzi trudną lekcję życia w obcym mieście i funkcjonowania w zupełnie nowym środowisku.

Aby ułatwić mu przetrwanie tego okresu, musicie zburzyć mur, który między Wami wyrósł. Gorąco zachęcam, by przyznać przed synem, że popełniliście błąd.

Wasz autorytet jako rodziców naprawdę nie ucierpi, jeśli przeprosicie za to, że zlekceważyliście jego uczucia.

Warto wytłumaczyć synowi, dlaczego zachowaliście się tak, a nie inaczej. „Czuliśmy się bezradni, postawieni pod ścianą”. Takie szczere wyznanie powinno sprawić, że jego podejście do Was się zmieni.

Sądzę, że chłopak przestanie się wtedy tak bardzo buntować. Proponuję zachęcić syna, by zapisał się na dodatkowe zajęcia, np. sportowe. Znalezienie grupy rówieśniczej poza szkołą ułatwi mu adaptację w nowym miejscu.

Dobrze by było, abyście wspólnie ustalili terminarz jego wizyt u dziadków – syn musi wiedzieć, że nie wolno mu wyjeżdżać bez uzgodnienia tego z Wami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Życie na gorąco

Zobacz również

  • 5.06 w Warszawie odbyła się kolejna konferencja Akademii 5.10.15., którą tym razem poświęcono tematowi zdrowego i rodzinnego podróżowania. Prelegentkami i ekspertkami były: Katarzyna... więcej