Po rozwodzie rodziców dziecko nie chce widzieć ojca

Po rozwodzie nastolatkowie czasem wcale nie chcą się spotykać z jednym z rodziców, nawet wbrew wyrokowi sądu.

W porozwodowych bataliach, bez względu na wiek dziecka, powinno być brane jego zdanie. Do nastolatków słabo trafiają racjonalne argumenty, gdyż dzieciaki bazują na emocjach. A te w nich buzują.

Nagle nie chcą znać ojca, gdyż zostawił rodzinę albo nie odzywają się do matki, która pozwoliła na jej rozpad. Dlatego, mając w domu dorastające dzieci zrób wszystko, aby rozstać się w pokojowy sposób.

Reklama

«Mądry wybór. Dzieci z reguły zostają przy matce, ale współpraca z byłym mężem jest niezbędna. Uświadom mu, że teraz mścić się będą jego zaniedbania rodzicielskie. Jeśli miał z dziećmi słaby kontakt, szybko tego nie nadrobi.

Gaś pożary. Pamiętaj, że kiedyś się kochaliście i skoncentruj się na dobru Waszych pociech. Urazy schowaj do kieszeni. To Ty jesteś w stanie podpowiedzieć ojcu, czym się teraz interesują Wasze dzieci, jak lubią spędzać czas, jakie jest ich ulubione danie. Nie walcz, nie wytykaj błędów. Dobrze, abyście byli sojusznikami, bo w tym trudnym okresie nastolatkowie jak nigdy potrzebują obojga rodziców. A ci mają trzymać wspólny front.

« Na spokojnie. Porozmawiaj z byłym mężem. Przedstaw mu Waszą codzienność, powiedz, że dzieci wolą teraz towarzystwo rówieśników. Zastanówcie się, czy to normalna reakcja dorastającego człowieka, który potrzebuje własnej przestrzeni, czy raczej chęć odcięcia się od rodzinnych wydarzeń.

Poproś byłego partnera, by sobie, dzieciom i Tobie dał czas na ułożenie na nowo relacji. Więcej zdziałacie dobrą wolą niż egzek wowaniem z zegarkiem w ręku postanowień sądu.

Czy akceptujemy rozwody? W Polsce ich zwolennicy stanowią grupę dwukrotnie większą niż ich przeciwnicy. 13% ankietowanych przez CBOS twierdzi, iż nie aprobuje rozwodów, zaś 26% uważa, że jeśli oboje małżonkowie zdecydują się na rozwiązanie małżeństwa w drodze postępowania sądowego, nie powinni mieć ku temu żadnych przeszkód.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Na żywo

Zobacz również