Nastolatek nie ma czasu dla rodziny. Co robić?

Jest ci przykro z tego powodu? Warto więc byłoby to zmienić!

Reklama

To, że młody człowiek woli spędzać czas w towarzystwie swoim lub rówieśników to dobry znak, ponieważ w ten sposób zaznacza swoją indywidualność i dokonuje własnych wyborów towarzyskich.

Jednak, gdy taka sytuacja ma miejsce stale i niemal nie widzisz już swojego dziecka, tylko przemykający po domu cień – warto zastanowić się nad przyczyną.

Unikanie dorosłych może wynikać z prozaicznych powodów, np. pogaduchy z przyjaciółmi przez internet. Niekiedy świadczy jednak o poważnych problemach emocjonalnych, z którymi nastolatek sobie nie radzi, i dlatego woli je ukrywać. W obu przypadkach wyciągnięcie dziecka z jego „samotni” wyjdzie mu na zdrowie.

Im więcej czasu będziecie spędzać razem, tym większego zaufania nabierze do ciebie, a to doda mu pewności siebie i chętniej opowie, co mu leży na sercu. Nie ograniczaj się tylko do pytań, co w szkole, i co jest zadane. Dowiaduj się, co czuje, co myśli, jak możesz mu pomóc. Zawsze staraj się uważnie wysłuchać odpowiedzi. Zapamiętuj, co dziecko ci mówi. Wczuj się w jego sprawy i problemy, aby wiedziało, że to co ma do powiedzenia, jest dla ciebie naprawdę ważne.

Warto radzić się też nastolatka w kwestiach domowych, choćby np. czy na Wielkanoc upiec mazurki czy babki. To buduje zaufanie. Nawet nie zauważysz, jak twoja pociecha zacznie coraz częściej przesiadywać przy rodzinnym stole.

Dziecko, które czuje się kochane i akceptowane, które wie, że może śmiało rozmawiać z rodzicami na dowolne tematy, chętniej z nimi przebywa. Ma też mniejsze opory, by uczestniczyć w rodzinnych przyjęciach i spotkaniach.

Nasza rada:

Każdego dnia pochwal swojego nastolatka za coś dobrego, co zrobił, choćby za drobiazg. Opowiedz też o tym innej osobie. Dzięki temu twoje dziecko poczuje się docenione i akceptowane przez ciebie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Naj

Zobacz również

  • Tajemnice mózgu nastolatka

    Mijają kolejne „naste” urodziny i czujesz, że tracisz kontakt ze swoim dzieckiem. Ono ledwie znosi twoją obecność, a czasami zachowuje się, jak by postradało rozum. Oto rewolucyjne odkrycia... więcej