Zachęć do wyjazdu w grupie
Moja 17-letnia córka wraz z koleżanką chcą na własną rękę pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Nie jestem pewna, czy to dobry pomysł...
Joanna z Piły
K. Tarczoń, organizator: Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli namówi pani córkę do wyjazdu w grupie zorganizowanej i zarejestrowanej w jednym z Centrów Diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży (takie centra funkcjonują przy każdej diecezji).
Zarejestrowani uczestnicy nie tylko bowiem mogą brać udział we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach i spotkaniach, ale też – po wykupieniu wybranego pakietu pielgrzyma – otrzymują noclegi, darmowe przejazdy komunikacją miejską, wyżywienie, ubezpieczenie oraz tzw. plecak pielgrzyma, czyli komplet informacji potrzebnych do pełnego uczestnictwa w ŚDM.
Jest to więc znacznie wygodniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza opcja uczestniczenia w tym wydarzeniu dla nastolatków. Do wyboru są aż trzy typy pakietów: tygodniowy (tzw. A, jego ceny wahają się od 190 do 690 zł – w zależności od wariantu), weekendowy (tzw. B – w przedziale cenowym od 250 do 310 zł) oraz opcja czuwanie i Msza Św. na zakończenie (tzw. C – w cenie 150 zł). Zarejestrować się można w parafii zamieszkania (szczegółowe informacje, jak to zrobić krok po kroku, znajdują się na oficjalnej stronie Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 – www.krakow2016.com).
Daj dokumenty, kartę, pieniądze...
Syn wybiera się na tydzień do Krakowa na spotkanie młodzieży z papieżem. Czy jako osoba niepełnoletnia powinien zabrać ze sobą jakieś dokumenty? Czy bezpieczniej będzie dać mu kartę, czy pieniądze w gotówce?
Jolanta z Przemyśla
K. Tarczoń, organizator: Najlepiej, żeby dała pani synowi zarówno kartę do bankomatu (z niewielkim dziennym limitem wypłat), jak i pieniądze w gotówce (w małych sklepikach za drobne zakupy nie zawsze można płacić kartą).
Poza tym nastolatek powinien mieć przy sobie jakiś dokument tożsamości – legitymację szkolną, dowód osobisty lub ewentualnie paszport. Jako osoba niepełnoletnia, chłopak musi mieć też ze sobą Państwa pisemną zgodę na udział w Światowych Dniach Młodzieży.
Porozmawiaj o zagrożeniach
Mój 16-letni syn bardzo cieszy się na spotkanie z Ojcem Świętym. Tymczasem ja – ponieważ to jego pierwszy samodzielny wyjazd – martwię się, żeby nie spotkało go nic złego...
Anna z Piaseczna
M. Ciarka, policjant: Choć Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim wydarzenie religijne, jest to również duża impreza. Jak w każdej tego typu sytuacji trzeba pamiętać o zachowywaniu rozsądku i ostrożności. Dlatego wcześniej warto porozmawiać z nastolatkiem na temat ewentualnych zagrożeń. Może się zdarzyć, że w dużym zbiorowisku ludzi pojawią się kieszonkowcy.
Aby się przed nimi chronić, syn powinien nosić przy sobie jak najmniej wartościowych przedmiotów, a jeśli jest to konieczne – niech postara się rozmieścić je w różnych miejscach, nigdy w tylnej kieszeni spodni. Nastolatek powinien też unikać noszenia plecaka lub torby z tyłu i nie zostawiać swoich rzeczy bez nadzoru.
Proszę także przypomnieć synowi, by w sytuacji kryzysowej powiadomił od razu służby porządkowe (na przykład telefonując pod numer 112), a potem ściśle stosował się do otrzymanych zaleceń. Policjanci będą wspierać pielgrzymów w miejscach celebry oraz na trasach przemarszów, służąc im radą i pomocą.
Bądź w stałym kontakcie
Po długich namowach w końcu uległam i zgodziłam się, żeby moja 16-letnia córka wraz z grupą przyjaciół wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży. Jednak teraz drżę z nie- pokoju... Nie chcę jej nadmiernie kontrolować, ale chciałabym mieć z nią w tym czasie kontakt...
Malwina z Opola
M. Florkowski, psycholog: Powinna pani powiedzieć córce wprost o swoich obawach i niepokojach. Dziewczyna na pewno zrozumie, że boi się pani o jej bezpieczeństwo. W dobie komórek z częstym kontaktem nie ma problemów. Możecie np. umówić się, że codziennie o godzinie 16 dzwonicie do siebie, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Warto też poprosić córkę, by zapisała pani telefony do przyjaciół, z którymi wyjeżdża.
Pomoc lekarza
Syn ma bardzo silną alergię. Dlatego zawsze przed wyjazdem w nowe miejsce sprawdzamy, gdzie w okolicy znajduje się najbliższa przychodnia lekarska i szpital. W te wakacje Janek jedzie z przyjaciółmi na ŚDM. Czy w miejscach modlitw też będzie można w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej?
K. Tarczoń, organizator: Proszę poinstruować syna, że podczas wszystkich wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży będzie funkcjonował specjalny system pomocy medycznej. Będą to namioty medyczne wraz z kompetentnym personelem medycznym i wolontariuszami z wykształceniem medycznym. Każdy punkt będzie zaczynał dyżury na dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości i zakończy je dwie godziny po wydarzeniu.
Plecak
Wysyłam swoje 15-letnie bliźniaczki na pielgrzymkę do Krakowa. Nie są na tyle silne, by nosić ciężkie plecaki... Dlatego mam dylemat: co koniecznie powinny ze sobą zabrać, żeby były przygotowane na różne nieprzewidziane sytuacje?
K. Tarczoń, organizator: Oprócz standardowego zestawu ubrań (najlepiej zabrać ze sobą takie, które można zakładać warstwowo) i kosmetyków, dziewczęta koniecznie powinny wziąć ze sobą także wygodne buty (kryte oraz sandały), grube polary, peleryny lub kurtki przeciwdeszczowe (mogą przydać się zwłaszcza podczas nocnego czuwania z Ojcem Świętym), czapki z daszkiem lub kapelusze chroniące przed słońcem, krem z filtrem SPF oraz repelent odstraszający owady. W plecaku każdej z córek obowiązkowo powinny znaleźć się też karimata i śpiwór.
Magdalena Chomicka