Mam niezdarne dziecko

Moja 5-letnia córeczka jest bardzo niezdarna. Wszystko jej leci z rąk. Z prostymi czynnościami, takimi jak zapinanie kurtki, czy zakładanie butów, radzi sobie gorzej niż o rok od niej młodsza kuzynka. Co robić?

Reklama

1. Bądź wyrozumiała. Dziecko, któremu wytykamy, że jest niezdarne, w końcu może dojść do wniosku, że w takim razie nie ma sensu się starać. Pokazuj więc córeczce, że kochasz ją bezwarunkowo – nawet wtedy, gdy zapnie krzywo kurtkę lub założy prawy but na lewą nogę.

2. Nie porównuj córeczki z kuzynką. Zamiast tego podkreślaj jej mocne strony. Może ma dobrą pamięć i pięknie recytuje wierszyki? Naucz ją czegoś, z czego będzie dumna, np. dbania o domowe zwierzątko.

3. Doceniaj wysiłek, nie tylko efekty. Chwal nawet małe sukcesy, mów: „Jestem z ciebie dumna!”, „Wcześniej tego nie umiałaś, a teraz, proszę!”.

4. Zachęcaj córeczkę do zabaw plastycznych, ruchowych, pokonywania przeszkód. Zabieraj ją na plac zabaw. Nie stawiaj jednak przed nią zadań, którą ją przerastają.

5. Nie wyręczaj dziecka w codziennych czynnościach. Czekanie, aż mała upora się z zawiązaniem sznurówek czy zapięciem guzików, wymaga cierpliwości, ale gdy robisz to za nią, dajesz do zrozumienia, że nie potrafi sama tego zrobić, i odbierasz okazję do treningu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 5.06 w Warszawie odbyła się kolejna konferencja Akademii 5.10.15., którą tym razem poświęcono tematowi zdrowego i rodzinnego podróżowania. Prelegentkami i ekspertkami były: Katarzyna... więcej