Jesteście pewni, że Wasze dziecko jest bezpieczne w sieci?

Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK „Nie zagub dziecka w sieci” zwraca uwagę na ten problem. Podpowiadamy jakie to zagrożenia i jak przed nimi chronić dzieci.

Zdjęcie

materiały prasowe /materiały prasowe
materiały prasowe
/materiały prasowe
Kiedy słyszymy o tym, że jakieś dziecko było ośmieszane albo wyzywane w sieci przez rówieśników, myślimy, że to potworne. To prawda. Tylko czy mamy pewność, że na takie same zagrożenia nie jest narażone także nasze dziecko? Zanim odpowiemy, że na pewno nie - porozmawiajmy na ten temat z córką lub synem. Najnowsze dane z raportu "Rodzice Nastolatków 3.0" szokują: co czwarty nastolatek był w sieci wyzywany, a co piąty ośmieszany. Rodzice najczęściej nie mają o tym pojęcia. Powód? Co trzeci nastolatek nic o tym nie powiedział. 

Ośmieszane, wyzywane...

Jednym z poważnych zagrożeń jest cyberprzemoc - akty agresji stosowane przez rówieśników z wykorzystaniem internetu. Najczęściej publikowane są ośmieszające zdjęcia i filmiki, upubliczniające sekrety ofiary, rozpowszechniające nieprawdziwe informacje lub krzywdzące opinie na jej temat. Bywają złośliwe komentarze do wpisów i podszywanie się pod inne osoby.  

Na pewno wszystko jest OK?

Reklama

Najlepszym sposobem, żeby przekonać się, czy nasze dziecko jest bezpieczne w sieci, jest rozmowa z nim. - Nastolatek powinien wiedzieć co wolno, a czego nie wolno w internecie. Powinien także umieć bronić się w sytuacji zagrożenia. Córka lub syn muszą mieć świadomość, że mogą zgłosić cyberprzemoc do administratora serwisu, w którym ukazały się kompromitujące ją lub jego materiały. Zawsze można też zablokować intruza zarówno w mediach społecznościowych, jak i w smartfonie - mówi Anna Borkowska z NASK. - Jednak najważniejsze jest, by dziecko miało pewność, że zawsze, gdy je coś zaniepokoi lub przestraszy, może liczyć na pomoc rodzica - dodaje ekspertka. Dlatego obserwujmy dziecko i na tyle, na ile to możliwe bądźmy w jego świecie online. A kiedy widzimy, że dziecko jest nerwowe, zaniepokojone, płacze po przeczytaniu wiadomości lub ogranicza kontakty z rówieśnikami - to już jest poważny sygnał alarmowy - musimy koniecznie zorientować się, co się dzieje. Żeby nie było za późno... 

Według 84% rodziców ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w internecie. Natomiast wskazania nastolatków pokazują, że tylko niewiele ponad połowa z nich nie doświadczyła w internecie agresji (51,2%). Dane: raport "Rodzice Nastolatków 3.0"

CO ROBIĆ, KIEDY DZIECKO JEST OFIARĄ CYBERPRZEMOCY?

Zdjęcie

Marek Zagórski, minister cyfryzacji /materiały prasowe
Marek Zagórski, minister cyfryzacji
/materiały prasowe

Kiedy okaże się, że dziecko jest wyśmiewane, ośmieszane albo np. jego przerobione zdjęcia krążą po sieci, trzeba działać. 

  • Najważniejsze, żeby dziecko powiedziało nam, co się dzieje. Kto mu dokucza i co jest tego powodem. Być może jest to rówieśnik z klasy i wystarczy rozmowa z nim i jego rodzicami. 
  • Warto zabezpieczyć wpisy, filmiki, zrobić zrzuty ekranu. To wszystko są dowody nękania. Sprawę można zgłosić policji. 
  • Trzeba odciąć agresora - na portalach społecznościowych można zablokować osobę, która prześladuje dziecko. Także telefony posiadają funkcję blokowania numerów. Można zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści. 
  • Nielegalne treści możemy zgłosić za pośrednictwem portalu dyzurnet.pl. Do dyspozycji są także telefony: 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 - pomoc dla rodziców. Informacje, porady znajdziemy także na https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci

Zdjęcie

/materiały prasowe
/materiały prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również