Jak wytłumaczyć córce wyjazd taty

Mój mąż niedawno wyjechał do pracy za granicę. Nasza 5-letnia córka bardzo za nim tęskni. Jest smutna i ciągle pyta, kiedy wreszcie wróci tata.

Reklama

1. Zadbaj o to, by córka miała regularny kontakt z ojcem. Umów się z mężem, że będzie z nią rozmawiał raz dziennie, najlepiej o stałej godzinie, przez telefon lub za pośrednictwem komputera.

2. Uczul męża, by nie były to „płaczliwe” rozmowy, ale normalne pogawędki – takie jak w domu przy kolacji. Niech zapyta córkę, jak minął jej dzień, z kim się bawiła, co jadła, jaką bajkę obejrzała. Sam też niech jej opowie, co go spotkało.

3. Rozmawiaj z córeczką o nieobecności taty. Wytłumacz jej, dlaczego musiał wyjechać. Podkreślaj, że chociaż jest daleko, ciągle bardzo ją kocha i o niej myśli.

4. Odpowiadaj na wszystkie pytania córki dotyczące wyjazdu ojca, rozwiewaj jej wątpliwości. Nie mów, że tata niedługo wróci, jeśli planuje przyjechać dopiero za miesiąc.

Pomóż córce narysować kalendarz, na którym będziecie zaznaczać dni pozostałe do jego powrotu. Jeśli tata przyjedzie tylko na święta, córka powinna wiedzieć, że potem znowu wyjedzie.

5. Zapewniaj córeczce atrakcje. Zaproś do domu jej koleżanki i kolegów, pójdźcie na basen, do kina lub w odwiedziny do ulubionej cioci i wujka. To nie zastąpi jej taty, ale nieco złagodzi bolesną tęsknotę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Mój wnuk musiał zmienić szkołę. Na początku było dobrze, ale ostatnio niechętnie tam chodzi. Gdy go odbieram po lekcjach, skarży się, że koledzy mu dokuczają. Rozmawiałam z synem i synową, ale oni... więcej