Jak udzielić pomocy dziecku nad wodą

Sprawdź, na jakie zagrożenia może być narażony kąpiący się maluch i jak udzielić mu szybko pomocy.

Dzieci uwielbiają dokazywać w wodzie. Na plaży czy basenie, zamiast odpoczywać na kocyku, wolą pluskać się w niebieskiej toni. Dla rodziców to czas wzmożonej uwagi i mądrej opieki!

W trosce o pływaka

Reklama

Relaks pod okiem ratownika Wybierzmy miejsce na rodzinną labę w pobliżu jego stanowiska.

Obserwacja ważnych znaków Pamiętajmy, że np. czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli i, uwaga!, ostrzega, że niebezpieczne może być przebywanie dziecka blisko brzegu.

Obowiązkowe kapoczki Zakładajmy małemu pływakowi rękawki do pływania.

Czujność i kontrola Malucha do 6. r.ż. asekurujmy w wodzie. Starszaka obserwujmy z bliskiej odległości, pamiętając, że groźna może być nawet woda o głębokości 20–30 cm.

Jeśli małej rybce zdarzą się kłopoty...

Przemarznięcie: Może do niego dojść, gdy dziecko przebywa w wodzie o temp. poniżej 25˚C. Niepokojące oznaki: gęsia skórka na ciele, sinienie ust, szczękanie zębami.

Co robić: zdejmij dziecku mokry kostium i wytrzyj je, owiń dużym, suchym ręcznikiem lub kocem (np. polarowym), rozmasuj stópki ciepłymi dłońmi i załóż dziecku skarpetki, podaj ciepły płyn. Tego dnia nie powinno się już kąpać!

Zachłyśnięcie wodą Co robić: namawiaj dziecko do kaszlu, poproś, by się pochyliło i dłonią złożoną w łódeczkę wykonaj 5 uderzeń między łopatkami.

Spotkanie z sinicami: O obecności bakterii w morskiej wodzie ostrzega zielony „kożuch”. Nadawane są komunikaty zabraniające kąpieli. Zatrucie toksynami sinic powoduje: pokrzywkę na skórze, nudności, wymioty, ból brzucha.

Co robić: jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza. Dolegliwości skóry możesz złagodzić żelem na ukąszenia owadów.

Pierwsza pomoc

Dziecko uległo podtopieniu, jest nieprzytomne, nie oddycha – jak należy je ratować: lsprawdź, czy w jamie ustnej nie ma ciał obcych, usuń je; lnabierz powietrza i wdmuchuj je w płuca dziecka, obejmując jego usta swoimi – 5 razy; lnastępnie wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka; lkontynuuj resuscytację: 2 oddechy: 30 uciśnięć.

Telefony ratunkowe

WOPR 601100100 lub112

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Magazyn "Strażak Sam" wrócił do sprzedaży w zupełnie nowej edycji. Ulubieniec dzieci na stronach pisma zachęca dzieci do mądrej rozrywki. Tak jak w animacji, tak i w piśmie uczy dzieci... więcej