Jak radzić sobie z leniwym nastolatkiem

Mój 17-letni syn powtarza w tym roku pierwszą klasę liceum. W ubiegłym był tak leniwy, że w ogóle nie odrabiał lekcji. Opuścił wiele godzin, bo nie chciało mu się rano wstawać. Niestety, lenistwo mu nie minęło, nie sprząta w pokoju, złości się, gdy zwracam mu uwagę. Boję się, że w tym roku będzie to samo. Co robić? Brygida (46) z Rudy Śląskiej

Anna Garbiec: Rozumiem Pani niepokój. Rodzice nastolatków często skarżą się, że ich dzieci są leniwe, źle zorganizowane i czas przecieka im przez palce. Radzę nie krzyczeć na syna, ale spokojnie z nim rozmawiać i uświadamiać mu, co traci, zaniedbując naukę.

Proszę go zachęcać do systematycznej pracy. Nawet gdy zadanie ma być sprawdzane za tydzień, warto, aby odrobił je od razu. Włoży w to mniej wysiłku, ponieważ będzie pamiętał temat z lekcji.

Reklama

Ważne jest też otoczenie, w którym syn pracuje. Bałagan utrudnia skupienie uwagi. Proszę zaproponować mu pomoc w sprzątaniu, ale potem powinien już sam utrzymywać porządek.

Gdyby jednak syn nie potrafił wziąć się w garść, radzę iść z nim do psychologa. Jego zachowanie może mieć bowiem związek z depresją. U nastolatków objawia się ona m.in. chwiejnością nastrojów, lenistwem i agresją.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Rewia

Zobacz również

  • Mój wnuk musiał zmienić szkołę. Na początku było dobrze, ale ostatnio niechętnie tam chodzi. Gdy go odbieram po lekcjach, skarży się, że koledzy mu dokuczają. Rozmawiałam z synem i synową, ale oni... więcej