Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Gdziekolwiek wybieracie się z dzieckiem, dobrze przygotujcie się do wyjazdu. Podróż upłynie wam miło i bez stresu nawet, gdy będzie trwać kilka godzin.

Długa podróż z dzieckiem to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie. Jeśli dobrze ją zaplanujecie, dziecko zapamięta ją jako dobre doświadczenie, a wy unikniecie niepotrzebnych nerwów. Dlatego trzymaj się zasady, że to, co ważne dla dziecka, musisz mieć przy sobie, pod ręką, np.: przekąski, napoje, zabawki, wilgotne chusteczki, lekki kocyk lub ulubiony jasiek, ubranko na zmianę.

Reklama

Przed wyjazdem sprawdź, czy wzięłaś dokumenty nie tylko swoje, ale też dziecka, jego książeczkę zdrowia i niezbędne leki. Oczywiście wielu sytuacji, które mogą wydarzyć się w podróży, nie da się przewidzieć, ale warto być przezornym – szczególnie, gdy jedziemy z ruchliwym, ciekawskim świata przedszkolakiem lub małym uczniem.

Minimum niezbędnych rzeczy

1. Do bagażu podręcznego włóż tylko te rzeczy, bez których naprawdę nie obejdziesz się na pokładzie. Do minimum ogranicz dziecięce zabawki i gadżety. Wielu rodziców poleca, by w samolocie podarować dziecku zupełnie nową zabawkę „niespodziankę”. Dzięki temu znacznie dłużej skupi na niej uwagę niż na tej, którą zna.

W podróży sprawdzi się też kolorowanka i książeczka z naklejkami. Gdy dziecko po raz pierwszy leci samolotem, „pokładowych” atrakcji oczywiście jest więcej. Ale każdy kolejny lot też może być dla dziecka przygodą, szczególnie, gdy zaangażujesz się we wspólną zabawę, np. „kółko i krzyżyk”, „papier, kamień, nożyczki”, zagrasz w statki albo wymyślisz nową grę, np. „samolotowe zgadywanki”. Jeśli dziecko ma ochotę porozmawiać, opowiedz, co czeka was już niebawem, na miejscu, pokaż przewodnik.

I jeszcze coś na osłodę – podczas startu i lądowania daj dziecku lizak – ssanie go odetka uszy.

Warto wiedzieć: Podróżując z dziećmi warto skorzystać z opcji „priority boarding”. Dzięki tej usłudze można zostać odprawionym w pierwszej kolejności i zająć dogodne dla rodziny miejsce. Każdy przewoźnik ma jednak własny regulamin, dlatego przed wylotem przeczytaj go, zadzwoń i dopytaj o ważne sprawy, np. posiłki dla dziecka czy transport wózka.

Komfortowo, bez tłoku

2. Gdy wybierasz się w podróż pociągiem, najlepsze dla ciebie i dziecka będą miejsca przy drzwiach – bez przepychania się między pasażerami możecie wychodzić na korytarz, by pospacerować i obserwować, co dzieje się za oknem.

Pobaw się z dzieckiem w „kto pierwszy zobaczy” – czyli wypatrywanie za oknem np.: domu z czerwonym dachem, niebieskiego samochodu, konia czy krowy. Gdy dziecko się znudzi, warto mieć dla niego zabawkę, np. nowy drobiazg, książeczkę, tabliczkę do rysowania i zmazywnia albo kolorowankę i kredki (twarda okładka lub podkładka ułatwi rysowanie na kolanach).

Czas zajmą też gry, np. karty „Piotruś”. Podróż może urozmaicić dziecku również mapa z zaznaczoną trasą. Opowiadaj wtedy o każdym jej etapie, zdradzaj ciekawostki o miejscach, które mijacie. Ze starszym dzieckiem zagraj w „państwa miasta”.

W pociągach wielu przewoźników są specjalne przedziały dla opiekunów z dzieckiem do 4 lat. Gdy dziecko jest starsze, a ty wybierasz się w dłuższą podróż w ciągu dnia, jedź pociągiem, w którym obowiązuje rezerwacja miejsc (nie ma obawy, że będziesz stać z dzieckiem i bagażami w tłoku, w korytarzu). Gdy wybieracie się nocą, idealny będzie przedział sypialny lub kuszetka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Świat kobiety

Zobacz również

  • Mój 14-letni wnuk dostaje kieszonkowe od rodziców i natychmiast je wydaje na słodycze i niepotrzebne gadżety. Potem, gdy chce iść z kolegami do kina albo kupić zapiekankę, prosi mnie lub dziadka o... więcej