Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły

Pierwszy dzwonek to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Sprawdź, jak je przygotować do nowej sytuacji i jak zbudować pozytywne skojarzenia ze szkołą, zanim do niej pójdzie.

Pójście do szkoły może budzić niepokój i stres. Dziecko nie wie, czego może się spodziewać, a jego strach przed nieznanym rośnie. Odwołaj się do doświadczeń Im więcej będzie miało informacji, tym mniejsze będą jego obawy.

Reklama

Opowiedz dziecku o szkole i o tym, co będzie tam robić. Wyjaśnij, jak wyglądają lekcje i system ocen. Uprzedź, że trzeba siedzieć w ławce i słuchać nauczyciela.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego niepokojach

Rozmawiaj z dzieckiem o jego niepokojach i odpowiadaj na wszystkie pytania, dzięki czemu oswoisz jego lęki. Dobrze jest odwołać się do własnych doświadczeń: przypomnij, jak wyglądały

Twoje pierwsze dni w szkole i podziel się swoimi wspomnieniami. Pozytywne nastawienie Masz prawo się denerwować pierwszymi dniami w szkole swojego dziecka, ale nie okazuj niepokoju, bo spotęgujesz jego strach.

Nigdy nie strasz szkołą

Nigdy nie strasz szkołą: „tam to dopiero się za ciebie wezmą”, bo lęk dziecka będzie jeszcze silniejszy. Buduj pozytywne nastawienie: szkoła powinna kojarzyć się z miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Powiedz o miłych chwilach, jakie sama spędziłaś i przyjaciołach, których poznałaś.

Twoje dziecko będzie musiało np. samo pakować tornister. Okaż cierpliwość, gdy dziecko nie potrafi samo jeszcze wykonać wszystkich codziennych czynności, ale nie wyręczaj go we wszystkim. Pomóż mu nauczyć się samodzielności!

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Opiekuję się 6-letnią wnuczką. Przyprowadzam ją ze szkoły i zajmuję się nią, dopóki nie odbierze jej córka lub zięć. Coraz częściej słyszę pretensje, że rozpuszczam Amelkę. Podobno jest nieznośna.... więcej